Pelargonia pasiasta - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Pelargonia pasiasta - uprawa i pielęgnacja

3,3/5 (55 ocen)

Pelargonia pasiasta (Pelargonium zonale) to gatunek obejmujący mieszańce pelargonii rabatowej (Pelargonium hortorum). Ze względu na niskie wymagania i długi czas kwitnienia pelargonia pasiasta od lat jest jedną z popularniejszych roślin ozdobnych.


Opis


Pelargonie pasiaste mają pędy wyprostowane i rozgałęzione, osiągające wysokość 30-60 cm. Kwitną od maja do wczesnej jesieni, a właściwie pielęgnowane nawet dłużej. Kwiaty – pojedyncze lub zebrane w baldachy – występują w rozmaitych odmianach kolorystycznych, od bieli, przez odcienie różu, do soczystej czerwieni. Spotyka się również różne kształty i zabarwienie liści. Na ogół są one dość duże, pokryte włoskami, sercowate, z ząbkowanym brzegiem. Widać na nich jaśniejszy rysunek podkowy, stąd nazwa gatunkowa.

Pelargonie pasiaste najczęściej hodowane są jako rośliny jednoroczne. Starsze egzemplarze tracą dolne liście i gorzej się prezentują.


Popularne odmiany

 

  • „Mrs. Henry Cox” – jasnoróżowe kwiaty i ozdobne żółto-czerwono-zielone liście;
  • „Happy Thought” – czerwone kwiaty, liście intensywnie zielone z kremowymi środkami;
  • „Appleblossom Rosebund” – biało-różowe kwiaty przypominające różane pąki, występujące w skupiskach.

 

Pelargonia pasiasta - różowa


Warunki


Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej. Te ciepłolubne rośliny ze względu na dużą wrażliwość na zimno są w Polsce hodowane najczęściej jako rośliny doniczkowe. Latem można wysadzić je na rabatki lub wynieść na balkon czy do ogrodu, ponieważ korzystnie wpływa na nie świeże powietrze i nasłonecznienie. Pelargonie wymagają zimowania w jasnym i przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C (najlepiej 3-i 5°C).


Pielęgnacja


Od kwietnia do września regularnie zasilamy pelargonię płynnym nawozem wieloskładnikowym. Aby utrzymać roślinę w dobrym stanie, należy regularnie usuwać zeschłe liście i przekwitłe szypułki kwiatowe. Stare, zdrewniałe łodygi zmuszamy do wytwarzania nowych pędów wykonując przycinkę w lutym lub sierpniu.

Pelargonia pasiasta


Podlewanie


Pelargonia wymaga obfitego podlewania od marca do sierpnia. Od czasu do czasu ograniczamy  nawadnianie, by ziemia przeschła. Po przeniesieniu roślin do chłodniejszego pomieszczenia należy podlewać je oszczędnie, ale regularnie – nie stracą wtedy liści. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz