Begonia stale kwitnąca - odmiany, uprawa i wymagania

Jesteś tutaj:

Begonia stale kwitnąca - odmiany, uprawa i wymagania

3,5/5 (770 ocen)

Wśród licznych kwiatów jednorocznych uprawianych w ogrodach znajduje się między innymi begonia stale kwitnąca nazywana też trwałą (Begonia ×semperflorens-cultorum hort.). Roślina zgodnie ze swoją nazwą gatunkową bujnie i nieprzerwanie kwitnie przez cały sezon (VI-X) i znakomicie sprawdza się na rabatach kwietnikowych i w pojemnikach. Warto też wiedzieć, że bywa czasem nazywana ukośnicą, gdyż jej liście są zwykle ścięte i mają niesymetryczny kształt.


Opis


Begonia stale kwitnąca jest jednoroczną, niewysoka krzewinką (wys. ok. 15-30 cm.), tworzącą krótkie, mięsiste, sztywne pędy oraz masę niezbyt dużych, błyszczących, lekko ząbkowanych na brzegach liści, które w zależności od odmiany mogą być zielone, bordowe lub nawet brązowe. Roślina zakwita wiosną (VI), tworząc na szczytach pędów liczne kwiatostany złożone z kilku niedużych, zwykle pojedynczych kwiatów, w kolorach białych, różowych, czerwonych lub dwubarwnych.

Begonia stale kwitnąca


Odmiany


Begonia stale kwitnąca jest rośliną mieszańcową, posiadającą ogromną liczbę odmian, różniących się między sobą barwą kwiatów, kolorem liści, wysokością i pokrojem (np. z serii Ascot F1: czerwona - „Scarlet”, biała - „White”, różowa – „Rose”, z serii Eureka F1: różowa - „Rose”, biała – „White”, z serii Super Olimpia: różowa – „Pink”, czerwona – „Red”, z serii Senator: różowa – „Rose”).

Wśród odmian znajdziemy także rośliny o kwiatach półpełnych i pełnych (w Polsce na razie są rzadkością, zaliczane do grupy Queen) oraz dwubarwnych (np. z serii Ascot F1: biało-różowa „Ascot Bicolour”, z serii Premium: różowa z jasnym środkiem „Blush”, z serii Cocktail: białe z różową obwódką – „Rum”), a także o ciemnych, niemal brązowych liściach (np. z serii Eureka F1: „Bronze White”, z serii Ascot F1: różowa „Bronze Deep Rose”, z serii Eureka F1: czerwona – „Bronze Scarlet”, z serii Mascotte: biała – „Bronze White”).

Begonia stale kwitnąca


Wymagania uprawowe


Begonie stale kwitnące są łatwe w uprawie, jednak mają pewne wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska. Najlepiej czują się w miejscach półcienistych (na słońcu ich liście i kwiaty mogą zostać poparzone) oraz na żyznych, próchniczych, wilgotnych i przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie tolerują cienia oraz zimnego, mokrego i zbitego podłoża. Źle znoszą też suszę, dlatego nie powinny być uprawiane w miejscach suchych i narażonych na szybkie parowanie wody. W czasie upalnego lata, rośliny wymagają systematycznego nawadniania. Warto je także nawozić, mieszankami przeznaczonymi dla roślin kwitnących, gdyż intensywne kwitnienie powoduje u nich duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Begonia stale kwitnąca jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego z jej sadzeniem należy bezwzględnie poczekać co najmniej do połowy, a nawet do końca maja, kiedy minie już zagrożenie wiosennych przymrozków.

Begonia stale kwitnąca

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz