Begonia stale kwitnąca - odmiany, uprawa i wymagania

Jesteś tutaj:

Begonia stale kwitnąca - odmiany, uprawa i wymagania

3,5/5 (768 ocen)

Rozmnażanie


Begonię stale kwitnącą jako typową roślinę jednoroczną rozmnaża się wyłącznie za pomocą nasion. Nasiona wysiewa się bardzo wcześnie, gdyż już w styczniu bądź lutym, a pojemniki przetrzymuje w miejscu ciepłym (ok. 20-22°), widnym i przewiewnym. Nasiona tego gatunku są bardzo drobne, dlatego po wysianiu nie przykrywa się ich ziemią, a jedynie przysypuje cieniutką warstwą odkażonego piasku. Kiedy rośliny podrosną, należy je dwukrotnie przepikować (raz do skrzynek, drugi raz do małych doniczek), a na miejsce stałe wysadzać w drugiej połowie maja. Z uwagi na uciążliwość rozmnażania begonii we własnym zakresie, lepiej kupić wiosną gotową rozsadę, oferowaną przez centra ogrodnicze lub producentów.

Begonia stale kwitnąca


Choroby i szkodniki


Podobnie jak inne gatunki begonii, również begonia stale kwitnąca rzadko jest atakowana przez szkodniki (czasami mogą pojawić się mszyce), natomiast dość często zagrażają jej choroby grzybowe (np. mączniaka, szarej pleśni, plamistości, zgorzeli), które atakują rośliny szczególnie wtedy, gdy rosną na nieodpowiednich stanowiskach (np. zbyt mokrych lub zbyt ciemnych). Chorobom grzybowym sprzyjają też częste deszcze i moczenie liści podczas podlewania. Jeśli jednak po zauważeniu pierwszych objawów zakażenia bezzwłocznie zastosujemy odpowiedni preparat grzybobójczy i naprawimy błędy pielęgnacyjne, istnieje szansa na szybkie opanowanie choroby.

Begonia stale kwitnąca


Zastosowanie


Begonia stale kwitnąca jest typową rośliną ogrodową, chętnie wykorzystywaną do obsadzania rabat i dywanów kwiatowych. Często ma również zastosowanie jako roślina obwódkowa, uprawiana na brzegach rabat i trawników lub sadzona wzdłuż ścieżek.

Doskonale sprawdza się także w nasadzeniach zieleni miejskiej. Mimo iż begonia stale kwitnąca w gruncie radzi sobie znakomicie, można ją również uprawiać w dużych pojemnikach lub w skrzynkach balkonowych.

Wysokiej jakości cebulki - bulwy begonii kupisz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz