Aksamitka rozpierzchła - sadzenie, uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Aksamitka rozpierzchła - sadzenie, uprawa i odmiany

3,3/5 (407 ocen)

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) to bardzo łatwa w uprawie roślina ozdobna. Dzięki kwiatom o intensywnych barwach wzbogaci kompozycje klombów i rabatek.


Opis


Aksamitka rozpierzchła pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. W Polsce znamy ją głównie z miejskich kwietników. Ze względu na szczególnie intensywny zapach raczej rzadko uprawia się ją w ogródkach. Obecnie na rynku występują również odmiany pozbawione woni, dzięki czemu możemy sadzić ją bez obaw o nieprzyjemne wrażenie zapachowe.

Aksamitka rozpierzchła to roślina o tendencji do rozkrzewiania się. Ma pokrój wzniesiony i osiąga wysokość 15-40 cm i szerokość ok. 25 cm. Najczęściej spotykamy odmiany karłowe, doskonałe do sadzenia na rabatach lub brzegach klombów. Ten gatunek aksamitki wytwarza kwiaty pojedyncze lub pełne, o średnicy ok. 6 cm, najczęściej dwukolorowe. Najczęściej spotykane odmiany mają żółtopomarańczowe płatki z fioletową lub ciemnobrunatną plamą u nasady albo brązowe bądź ciemnoczerwone płatki z żółtymi obrzeżami. Aksamitka rozpierzchła kwitnie od lipca do późnej jesieni.

Aksamitka rozpierzchła


Odmiany

 

  • „Honeycomb” – kwiaty o ciemnobrązowych płatkach z żółtymi brzegami;
  • „Orange Boy” – pomarańczowe kwiaty z karbowanym środkiem;
  • „Yellow Jacket” – intensywnie żółte kwiaty;
  • „Naughty Marietta” – żółte kwiaty z rudobrązowymi plamami u nasady płatków;
  • „Safari Tangerine” – dwukolorowe kwiaty o czerwono-żółtych płatkach;
  • „Red Seven Star” – pomarańczowo-brązowe kwiaty;
  • „Tiger Eyes” – płatki wewnętrzne mają kolor żółty, zewnętrzne szkarłatny.

 

W sprzedaży można spotkać mieszańce aksamitki wzniesionej i rozpierzchłej. Są one wyższe niż przedstawiciele T. patula (osiągają do 35 cm wysokości) i mają większe kwiaty.


Wymagania


Podobnie jak inne rośliny z gatunku Tagetes, aksamitka rozpierzchła nie ma wysokich wymagań glebowych. Najlepiej rośnie na glebie niezbyt suchej i niezbyt lekkiej, ale też niezbyt ciężkiej. Lubi miejsca nasłonecznione i częściowo zacienione. Bez problemów wytrzymuje kilkudniowe susze.

Aksamitka rozpierzchła


Sadzenie


Ze względu na dużą wrażliwość na niskie temperatury i stosunkowo długi okres wschodów, aksamitek rozpierzchłych nie siejemy wprost do gruntu. W inspekcie możemy wysiać nasiona już w ostatnim tygodniu lutego lub w pierwszej dekadzie marca, w rozsadniku – od II dekady kwietnia. Do zagospodarowania 1 m2 potrzeba ok. 5-10 g nasion, w zależności od tego, czy planujemy pikować naszą rozsadę. Warto zdecydować się na ten zabieg, ponieważ pikowanie wzmacnia system korzeniowy sadzonek. W innym razie rozsiewamy aksamitkę rzadziej. Sadzonki powinny rosnąć w odstępach min. 4x6 cm. Najkorzystniejsza temperatura kiełkowania i wzrostu wynosi 20-22°C. Rośliny należy obficie podlewać, nawozić i chronić przed przymrozkami. Młode aksamitki wysadzamy na miejsce stałe w II połowie maja. Rozmieszczamy je w rzędach co 20 cm, zachowując 15 cm odległości między roślinami. Kwitnienie zaczyna się 12 tygodni po siewie. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie kwietnika przez cały sezon letni jest sadzenie aksamitek po roślinach cebulowych.

Aksamitka rozpierzchła pachnie najintensywniej ze wszystkich przedstawicieli tego gatunku. Silna woń może okazać się użyteczna w walce ze szkodnikami takimi jak mszyce czy nicienie, które stanowią zagrożenie dla wszystkich warzyw. Dlatego też warto siać aksamitki przy roślinach, którym szczególnie przyda się odstraszające działanie ich zapachu, np. przy różach.
Pielęgnacja


Przy uprawie rabatowej należy pamiętać o regularnym pieleniu i wzruszaniu ziemi w celu uniknięcia jej zaskorupienia. Zaschłe kwiaty obrywamy, by pobudzić roślinę do intensywnego kwitnienia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz