Aksamitka wąskolistna - sadzenie, uprawa, choroby i szkodniki

Jesteś tutaj:

Aksamitka wąskolistna - sadzenie, uprawa, choroby i szkodniki

3,4/5 (117 ocen)

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) w odróżnieniu od innych gatunków Tagetes ma drobne, pojedyncze i jednokolorowe kwiaty. Mniejsze walory dekoracyjne nadrabia jednak funkcjonalnością – dzięki tendencji do rozkrzewiania się i niewielkim rozmiarom stanowi doskonały materiał na brzegi kwietników, do grup kwiatowych i do urozmaicenia skrzynek balkonowych.


Opis


Aksamitka wąskolistna osiąga wysokość do 20 cm. Wykształca liczne, pojedyncze, małe (średnica ok. 2,5 cm) kwiaty w kolorach od żółtego do pomarańczowego. Ma drobne, lancetowate, pierzaste liście. Wykazuje silną tendencję do rozkrzewiania się i tworzy kuliste kępy. Kwitnienie rozpoczyna pod koniec czerwca, a kończy późną jesienią, z nastaniem pierwszych przymrozków.


Odmiany

 

  • „Gnom” – intensywnie żółte kwiaty;
  • „Golden Gem” – żółte kwiaty;
  • „Lemon Gem” – kwiaty intensywnie pomarańczowe;
  • „Lulu” – kwiaty jasnożółte;
  • „Ornament” – czerwonobrunatne kwiaty;
  • „Starfire Mix” – dwukolorowe czerwono-złote kwiaty;
  • „Ursula” – kwiaty o płatkach pomarańczowo-żółtych.


Wymagania


Aksamitka wąskolistna jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym, ale nie przeszkadza jej półcień. Ze względu na największą tolerancję na zacienienie spośród wszystkich aksamitek, jest polecana do ogrodów miejskich i sadzenia przy północnej ścianie domu. Rośnie dobrze na każdej glebie, nie powinna ona jednak być zbyt ciężka, ale też nie lekka i sucha. Jest odporna na upały i susze. Doskonale nadaje się do sadzenia w skrzynkach i donicach.


Sadzenie


Aksamitki wykazują bardzo niską odporność na przymrozki – spadek temperatury do 0°C może spowodować śmierć rośliny. Dlatego zamiast wysiewu do gruntu zaleca się przygotowanie rozsady. Możemy wykorzystać w tym celu własne nasiona. Zachowują one plenność przez 3-4 lata. Umieszczamy je w rozsadniku w II dekadzie kwietnia. Jeśli dysponujemy inspektem, można wysiać aksamitki już na przełomie lutego i marca. Rozkładamy nasiona w ziemi kompostowej zmieszanej z torfem lub piaskiem, w płytkich zagłębieniach (1-2 mm) i przykrywamy je cienką warstwą przepuszczalnego podłoża. Na obsianie 1 m2 zużyjemy ok. 10 g nasion. Jeśli nie planujemy pikowania młodych roślin, należy siać je w większych odstępach – wtedy wystarczy 5 g. Aksamitki kiełkują w temperaturze 20-22°C. Pikowanie wykonujemy, gdy młode rośliny osiągną ok. 5 cm wysokości i wykształcą 3-4 liście. Optymalna rozsada to 4 x 6 cm. Podczas wzrostu roślin temperatura nie powinna spaść poniżej 20°C. Sadzonki wymagają podlewania i stosowania nawozów wieloskładnikowych. W maju hartujemy nasze aksamitki, wystawiając je na zewnątrz na kilka godzin dziennie. Sadzimy je na rabatkach od połowy maja, w rzędach co 30 cm, zachowując 20 cm odległości między roślinami. Pierwszymi kwiatami możemy cieszyć się 12 tygodni po wysiewie.

Silny zapach aksamitek można wykorzystać w walce szkodnikami. Jeśli posadzimy nasze rośliny w sąsiedztwie warzyw, unikniemy zagrożenia wywołanego przez takie szkodniki, jak nicienie, mszyce, muchówki i śmietki.

Aksamitka wąskolistna


Pielęgnacja i podlewanie


Aksamitka wąskolistna jest wrażliwa na zachwaszczenie. Usuwając chwasty wzruszamy ziemię, by ułatwić dostęp tlenu do korzeni. Chociaż aksamitka w czasie wegetacji wymaga regularnego i obfitego nawadniania, zbyt wilgotna gleba może doprowadzić do gnicia korzeni i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Przekwitłe kwiaty należy usuwać.


Nawożenie


Ziemię pod kwietnik nawozimy obornikiem w okresie jesiennym co 2-3 lata. Aksamitka wąskolistna nie wymaga dodatkowego nawożenia. W razie niedoborów składników mineralnych, widocznych po przebarwieniach liści, można zastosować nawóz wieloskładnikowy, np. Azofoskę, Cropcare lub Nithrophoskę. Należy pamiętać, że zbyt wysokie stężenie azotu może doprowadzić do silnego rozkrzewiania się i wzrostu rośliny przy jednoczesnym słabym kwitnieniu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz