Kwiaty rabatowe - jakie warto wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Kwiaty rabatowe - jakie warto wybrać? Podpowiadamy!

3,6/5 (121 ocen)

Do obsadzania rabat najczęściej wybieramy kwiaty, które będą stanowiły piękną dekorację, długo kwitły i nie wymagały zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele gatunków kwiatów rabatowych faktycznie nie jest zbyt trudna w uprawie. Niektórzy podejmują się także uprawy bardziej wymagających gatunków, licząc na tryumf w postaci pięknych, nietypowych kwiatów na rabacie.

Generalnie kwiaty rabatowe, ze względu na długość ich życia możemy podzielić na te jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Wśród nich mamy wiele gatunków, nadających się wspaniale do naszej strefy klimatycznej. Przyjrzyjmy się chociaż niektórym z nich, ponieważ nie sposób wymienić wszystkich gatunków.


Popularne i łatwe w uprawie kwiaty rabatowe


• Niecierpek

Jest to pełen wdzięku kwiat jednoroczny, bardzo łatwy i niekłopotliwy w uprawie. Kwitnie obficie i długo, od maja aż do października. Preferuje luźną glebę, słoneczne lub nawet nieco bardziej cieniste stanowisko. Tam też będzie kwitł bez problemu. Dodatkowym atutem tego kwiatu jest fakt, że jest on odporny na choroby. W sprzedaży mamy mnóstwo odmian i barw niecierpka, a każda z nich będzie czarować kwiatami o żywych kolorach, takich jak czerwień, róż czy fiolet.

• Mak wschodni

Z pewnością niejednemu posiadaczowi ogrodu spodobają się jaskrawe kwiaty maku wschodniego. Jest to bylina, która nie nastręcza praktycznie żadnych problemów jeżeli chodzi o uprawę. Wystarczy jej stanowisko pełne słońca i przepuszczalne, zasadowe podłoże, żeby kwitnąć przez maj i czerwiec, praktycznie bez naszej ingerencji. Chociaż faktycznie okres kwitnienia tej rośliny nie jest długi, to warto ją posadzić ze względu na urocze kwiaty w żywym kolorze i kształcie miseczki. Mogą mieć one średnicę nawet do15 cm. Mamy do wyboru odmiany o wielu kolorach: białym, łososiowy, czerwonym czy różowym, więc jest w czym wybierać.

Mak ozdobny

Mak ozdobny

• Margerytka

Jest kolejną propozycją dla początkujących lub niezbyt wierzących w swoje siły posiadaczy niezagospodarowanej rabaty. Uprawia się ja bowiem bardzo łatwo. Margerytka należy do roślin wieloletnich, a będzie nam kwitła przez całe lato. Oczywiście by się dobrze rozwijać potrzebuje słonecznego miejsca do życia oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. Nawet jeżeli posadzimy ją w półcieniu to będzie nam kwitła, jednak już nie tak obficie. Cechą charakterystyczną margerytek jest piękna biała barwa, przywodząca na myśl niewinność. Tak też kojarzy nam się tenże kwiat i być może także  dlatego pałamy do niego sympatią.

Niecierpek

Niecierpek

• Rudbekia

Roślina ta jednoznacznie kojarzy się z intensywnie żółtymi kwiatami, które pojawiają się lipcu i cieszą nasze oczy aż do września. Ta bylina także jest niezwykle łatwa i zupełnie niekłopotliwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, gdzie będzie mieć słońce przynajmniej przez 6 godzin dziennie i gleby o dość dobrej zasobności. Do wyboru mamy kilka jej odmian. Na przykład rudbekia błyskotliwa odznacza się dużymi koszyczkami kwiatowymi i wypukłym środkiem o barwie czarno- brązowej. Jest to jedna z najniższych odmian. Z kolei rudbekia naga może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jej kwiaty także są niezwykle okazałe i cechują się kulistym kształtem.

• Słonecznik

To jeden z charakterystycznych gatunków naszych polskich ogrodów. Na przykład słonecznik zwyczajny, będący rośliną jednoroczną jest uprawiany nie tylko ze względu na smaczne nasiona, ale też swój zachwycający wygląd. Na grubej, mięsistej łodydze, roślina dzierży okazały kwiat. Ta odmiana dorasta do 1 metra wysokości. Na naszych rabatach są też bardzo chętnie sadzone odmiany wieloletnie, które kwitną od późnego lata do końca jesieni i nie wymagają specjalnych zabiegów jeżeli chodzi o pielęgnację. Słonecznik będzie dobrze rósł, jeżeli zapewnimy mu słoneczne i zaciszne stanowisko oraz lekką i bogatą glebę.

Słoneczniki

Słoneczniki

• Tulipany pojedyncze późne

Kwiaty te kwitną późną wiosną i stąd prawdopodobnie ich nazwa. Bardzo dobrze się sprawdzą na rabacie ponieważ zdobią ja zanim jeszcze zakwitną rośliny typowo letnie.  Te tulipany także należą do roślin łatwych w uprawie. Będą dobrze kwitły w słońcu, ale zniosą także półcień. Trzeba im zapewnić przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze stanowisko. Mamy wiele odmian tej rośliny, a możemy podzielić je na jednokwiatowe oraz wielokwiatowe. Bardzo interesującą propozycją do ogrodu jest odmiana „Union Jack” mająca kwiat zabarwiony na da kolory: biały i czerwony.

Tulipany

Tulipany czytaj dalej...

Koniecznie zobacz