Eszolcja - Pozłotka - Maczek Kalifornijski

Jesteś tutaj:

Eszolcja - Pozłotka - Maczek Kalifornijski

3,5/5 (26 ocen)

Zwiewne, delikatne i bardzo dekoracyjne. Takie określenia padają gdy spogląda się na kwitnące reprezentantki rodzaju Eschscholzia. Pozłotki stanowią ciekawe uzupełnienie rabat, dlatego warto zapraszać je nie tylko do ogrodu, ale także na balkon i taras. W kompozycjach pojemnikowych, prezentują się równie pięknie.

Rodzaj Eschscholzia obejmuje gatunki zaliczane do rodziny makowatych (Papaveraceae). Najpopularniejszym gatunkiem jest eszolcja kalifornijska, choć warto wspomnieć jeszcze o Eschsocholzia caespitosa.

Czy wiesz że …

Nazwa Eschscholzia została nadana na cześć Johanna Friedricha Eschscholtza, który jako pierwszy opisał ten rodzaj.


Wybrane gatunki rodzaju:

 

- Eschscholzia califirnica
- Eschscholzia gigas
- Eschscholzia caespitosa
- Eschscholzia lobii
- Eschscholzia procera
- Eschscholzia ramosa

Eszolcje, zwane pozłotami, w stanie naturalnym występują w Ameryce Północnej.

Eszolcja (Maczek Kalifornijski, Pozłotka)

Eszolcja (Maczek Kalifornijski, Pozłotka)

Czy wiesz że…

Gatunki zaliczane do rodzaju Eschscholzia określane są w Polsce jako eszolcje, pozłotki, a także maczki np. Eschscholzia californica znana jest pod nazwą maczek, mak kalifornijski.

Najpopularniejszym gatunkiem rodzaju, który bardzo często uprawiany jest w naszych ogrodach jest eszolcja kalifornijska i to właśnie ona jest najbardziej wartościowym i dekoracyjnym gatunkiem, który doczekał się licznych odmian i serii.

Eszolcja kalifornijska (mak/maczek kalifornijski, pozłotka)


Pochodząca z Kalifornii eszolcja kalifornijska jest delikatna niczym mak, a przy tym bardzo  odporna na niekorzystne warunki. Wysokość eszolcji wynosi zazwyczaj około 20- 30 cm. Charakteryzuje się bardzo rozgałęzionymi pędami, licznymi pierzastodzielnymi liśćmi (bladozielone do sinawych), które razem tworzą bardzo zwarte kępki, które od czerwca do późnej jesieni udekorowane są kwiatami. Kwiaty czteropłatkowe, osadzone pojedynczo na łodygach w barwie żółtej, pomarańczowej, białej czy też czerwonej, zależnie od odmiany, których średnica może osiągać nawet do 8 cm.  Dostępne są także odmiany o kwiatach pełnych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz