Dębiki (Dryas) - ciekawe krzewinki

Jesteś tutaj:

Dębiki (Dryas) - ciekawe krzewinki

4,1/5 (10 ocen)

Rodzaj obejmuje niewielkie krzewinki zadarniające, które ze względu na swoją zimozieloność, liście oraz kwiaty, tworzą bardzo dekoracyjny i szczelny kobierzec. Warto przyjrzeć się dębikowi bliżej, gdyż to rzadka oraz bardzo oryginalna roślina.

Dębik jest rodzajem obejmującym zaledwie kilka gatunków, niewielkich, płożących się, zimozielonych krzewinek, których naturalne siedliska występują w Europie, Azji, Ameryce Północnej. W Polsce w stanie naturalnym możemy podziwiać jeden gatunek rodzaju, a więc Dryas octopetala. Spotykany jest w Tatrach. Rodzaj zaliczany jest do rodziny różowatych (Rosaceae).

Czy wiesz że …

Nazwa dębik wzięła się od liści krzewinek, których kształt przypomina liście dębu.


Wybrane gatunki rodzaju


Dębik ośmiopłatkowy – Dryas octopetala
Dębik Drummonda - Dryas drummondii
Dębik Sündermanna – Dryas x suendermannii
Dębik większy - Dryas grandis
Dębik kaukaski – Dryas caucasica


Gatunki uprawiane w ogrodzie


W ogrodach najczęściej spotykanym gatunkiem jest Dryas octopetala, który zachwyca białymi kwiatami z żółtym środkiem. Innym gatunkiem wartym uwagi jest także Dryas Sündermanna oraz Dryas drummondii.

Dębiki

Dębiki

Kilka uwag o budowie


Gatunki zaliczane do rodzaju to niewielkie krzewinki, płożące się o drewniejących pędach i zimozielonych liściach, błyszczących, karbowanych, podobnych do ulistnienia dębu. Kwiaty białe, kremowe do żółtawych, osadzone na długich szypułkach. Po przekwitnięciu kwiatów, pojawiają się owoce w formie orzeszka z aparatem lotnym. Owoce tworzą puchate główki, podobne do przekwitłej sasanki. Wysokość krzewinek sięga do kilkunastu centymetrów.


Charakterystyka wybranych gatunków


Dryas octopetala

Najpopularniejszy gatunek rodzaju w stanie naturalnym występujący także w polskich Tatrach. Ze względu na płożący pokrój, stanowi doskonały sposób na zagospodarowanie większych powierzchni na skalniaku. Należy zaznaczyć, że dębik ośmiopłatkowy najlepiej prezentuje się w grupie. Aby stworzył dekoracyjny kobierzec, należy posadzić około 10 roślin na m2 .

Ta długowieczna roślina osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości (podczas kwitnienia). Charakteryzuje się płożącymi, a zarazem drewniejącymi pędami, na których osadzone są błyszczące, ciemnozielone, karbowane liście, na których doskonale prezentują się białe kwiaty z żółtym środkiem, ukazujące się już w maju. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz