Dębiki (Dryas) - ciekawe krzewinki

Jesteś tutaj:

Dębiki (Dryas) - ciekawe krzewinki

4,1/5 (10 ocen)
Dryas drummondii

Gatunek w stanie naturalnym, osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości i występuje przede wszystkim w Ameryce Północnej. Charakteryzuje się zwieszonymi, kremowymi kwiatami, które nie rozwijają się w pełni. Tworzy zwarte i dekoracyjne kobierce. Dębik Drummonda należy do roślin bardzo rzadko uprawianych w ogrodzie.

Dryas x suendermannii

Dostępny w handlu mieszaniec, to także zimozielona krzewinka, osiągająca do kilkunastu centymetrów wysokości. Jest mieszańcem Dryas drummondii oraz Dryas octopetala. Podobnie jak dębik ośmiopłatkowy, roślina charakteryzuje się karbowanymi liśćmi, na tle których doskonale będą prezentować się duże kwiaty. Wysokość kwitnącej rośliny sięga kilkunastu centymetrów.

Dębiki

Dębiki

Czy wiesz że …

Gatunki zaliczane do rodzaju Dryas dzięki symbiozie z promieniowcami, wiążą azot z powietrza glebowego.


Wymagania i pielęgnacja


Gatunki zaliczane do rodzaju, wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych przed wysuszającym wiatrem. Podłoże mocno przepuszczalne o obojętnym odczynie.

Uprawa nie należy do wymagających i przy zapewnieniu optymalnych warunków rośliny, doskonale radzą sobie w ogrodzie.

Krzewinki rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie, poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, pobranych na przełomie lata i jesieni. Można rozmnożyć je także poprzez odkłady oraz nasiona. Warto pamiętać, że pełzające pędy, same się ukorzeniają, tak więc nie powinno być problemów z rozmnożeniem krzewinki.


Choroby i szkodniki


Zimozielone dębiki nie są podatne na choroby i szkodniki. Problemem mogą okazać się zimowe, wysuszające wiatry, które powodują usychanie liści, a także całych roślin. Okres bezśnieżnych zim, to trudny czas dla tych roślin. Należy je osłaniać np. świerkowymi gałązkami. Nie zapominajmy, że na naturalnych siedliskach dębiki okres zimy spędzają pod grubą warstwą śniegu.

Dębiki ośmiopłatkowe

Dębiki

Zastosowanie


Dębiki to rośliny górskich krajobrazów, tak więc w ogrodzie powinny być uprawiane na słonecznych, osłoniętych od zimowych wiatrów stanowiskach z przepuszczalnym i uzupełnionym gruzem, żwirem podłożu. Takie warunki znajdą na dobrze wykonanym skalniaku. Poza tym można je sadzić przy murkach, między betonowymi płytami itd. Z czasem oryginalne krzewinki zadarnią daną powierzchnię i tworzą malowniczy dywan, doskonale prezentujący się nie tylko w czasie kwitnienia.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz