Dębik ośmiopłatkowy - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Dębik ośmiopłatkowy - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (38 ocen)

Jedna z piękniejszych krzewinek, których naturalne siedliska występują także w Polsce. Możemy podziwiać ją przede wszystkim w Tatrach. Jej dekoracyjność wynika zarówno z kwiatów jak i liści, doskonale sprawdzi się w ogrodach skalnych.     
 

Dębik ośmiopłatkowy należy do roślin rzadziej uprawianych, ale warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jest rośliną oryginalną o dużych walorach dekoracyjnych. Jest przedstawicielem rodzaju Dryas, który obejmuje niewiele gatunków zimozielonych, a zarazem płożących się krzewinek. Rodzaj zaliczany jest do rodziny różowatych (Rosaceae).

Czy wiesz że …

Dębik ośmiopłatkowy jest przykładem reliktu polodowcowego. Naturalne siedliska gatunku wstępują w Europie, m.in. w polskich Tatrach.


Kilka uwag o budowie


Dryas octopetala to długowieczna krzewinka, osiągająca zaledwie do około 10 cm wysokości, charakteryzuje się płożącymi, drewniejącymi pędami, które zadarniają skaliste powierzchnie głęboko, zakorzeniając się. Liście zimozielone, nawet do 3 cm długości, charakterystyczne, karbowane, podobne do liści dębu, marszczone i błyszczące. Na tle liści pięknie prezentują się kremowobiałe kwiaty, osadzone na długich szypułkach, których średnica może przekraczać nawet 5 cm. Jak sama nazwa wskazuje, kwiatostan składa się z ośmiu płatków. Kwitnienie intensywne od maja do czerwca, w późniejszym okresie mogą ukazywać się pojedyncze kwiaty. Po przekwitnięciu ukazują się owoce w postaci orzeszków, które zaopatrzone są w puszysty aparat lotny. Wewnątrz owoców znajdują się nasiona.


Czy wiesz że …

Nazwa dębik ośmiopłatkowy wzięła się od nazwy karbowanych liści, które przypominają liście dębu, a ośmiopłatkowy, dlatego że kwiaty składają się z ośmiu płatków.

Dębiki ośmiopłatkowe

Dębiki ośmiopłatkowe

Wymagania i pielęgnacja


Dryas octopetala wymaga stanowisk zbliżonych do naturalnych, a więc słonecznych, ciepłych, przepuszczalnych oraz wapiennych. Podłoże warto uzupełnić żwirem. Zapewnienie roślinie optymalnych warunków jest niezbędne. Warto zaznaczyć, że jest w pełni mrozoodporny, jednak należy chronić go przed zimowymi wiatrami, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. W swoim naturalnym środowisku okres zimy spędza pod grubą warstwą śniegu. Nie szczędźmy mu świerkowych gałązek, które ochronią roślinę. Przedłużająca się susza, także nie sprzyja roślinie, która w tak trudnym okresie powinna mieć uzupełniony niedobór wody. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz