Zawilce - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Zawilce - odmiany i uprawa

3,5/5 (264 ocen)

Należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) zawilce, zachwycą pięknym i obfitym kwitnieniem. Dzięki różnorodności gatunkowej rodzaju, mamy okazję uwzględnić te kwiaty w wiosennych, letnich a także jesiennych kompozycjach.

Zawilce to rośliny, których wyjątkowa dekoracyjność nie oznacza, że są wymagające, wręcz przeciwnie, należą do mało zajmujących roślin, które przy minimalnym zaangażowaniu, odpłacają się bujnym kwitnieniem.

Nazwa zawilec, odzwierciedla naturę tych kwiatów. W języku greckim zawilec oznacza wiatr. Określenie wzięło się od delikatnego kołysania płatków, nawet przy niewielkim wietrze.

Rodzaj Anemone skupia ponad 100 gatunków, a wiele z nich to bardzo popularne rośliny ozdobne, które z pewnością warto zaprosić do ogrodu.


Zawilce kwitnące wiosną


Okres wiosenny to czas, kiedy w lasach możemy podziwiać zwarte kobierce białych kwiatów zawilca gajowego (Anemone nemorosa), zawilca żółtego (Anemone ranunculoides), a w wielu ogrodach także zawilca greckiego (Anemone blanda). Warto także pamiętać o zawilcu wielkokwiatowym (Anemone sylvestris), zawilcu apenińskim (Anemone apennina), zawilcu lipskim (Anemone x lipsiensis) , zawilcu wielosiecznym (Anemone multifida), zawilcu narcyzowym (Anemone narcissiflora) oraz zawilcu Lessera (Anemone x lesseri).

 • Zawilec gajowy-  kwitnienie III-V
 • Zawilec żółty- kwitnienie IV
 • Zawilec grecki – kwitnienie III-IV
 • Zawilce wielkokwiatowy – kwitnienie V-VI
 • Zawilec narcyzowy- kwitnienie V
 • Zawilec wielosieczny – kwitnienie V-VI
 • Zawilec apeniński – kwitnienie V
 • Zawilec lipski – kwitnienie IV
 • Zawilce wieńcowe – kwitnienie IV- VI (VII)

Wiosna to okres, kiedy w ogrodach można podziwiać wiele gatunków rodzaju Anemone.

Z pewnością do najczęściej spotykanych zaliczymy zawilce gajowe oraz żółte. Oba gatunki można także podziwiać w lasach. Piękne i rozległe kobierce białych i żółtych kwiatów są jedyne  w swoim rodzaju. Mając duży ogród, warto stworzyć takie naturalistyczne zakątki. Zawilec gajowy, kwitnie na biało od marca do maja oraz osiąga do 15- 20 cm wysokości. Jego kuzyn zawilec żółty, osiąga do około 10 cm wysokości, a kwitnie w kwietniu. Oba gatunki są mrozoodporne i doczekały się wielu odmian.

Zawilce wielokwiatowe

Zawilce wielokwiatowe

Wiosna to także okres kwitnienia zawilca greckiego (Anemone blanda). Jak sama nazwa wskazuje występuje w Grecji, choć można go spotkać także w Azji Mniejszej. W naturalnych warunkach możemy podziwiać piękno tych kwiatów na tle górzystego krajobrazu. Zawilce greckie zaczynają swój spektakl już w marcu i przez około dwa miesiące zachwycają niebieskimi kwiatami. Osiągają do 10 - 15 cm wysokości.  Są bardziej wrażliwe na zimowe zawieruchy, dlatego wymagają okrycia na ten czas. Jeżeli będą rosły pod koronami drzew liściastych, to warstwa liści powinna wystarczyć do dobrego przezimowania byliny.

Od maja do czerwca kwitnie, osiągający do 40 cm wysokości zawilec wielkokwiatowy. Duże kwiaty (powyżej 5 cm) mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kamienistej rabaty. Gatunek preferuje suchsze i słoneczne stanowiska. Jest w pełni mrozoodporny.

Mniej znany zawilec narcyzowy o białych kwiatach, także kwitnący w okresie wiosennym należy do wyższych zawilców. Jego wysokość przekracza 50 cm. Bylina jest w pełni mrozoodporna, preferująca stanowiska słoneczne do półcienistych i lekko kwaśne podłoże, na którym lepiej  rośnie.

W bardziej naturalistycznych kompozycjach odnajdzie się także kwitnący późną wiosną zawilec wielosieczny. Wymaga dobrego drenażu, stanowiska słonecznego do półcienistego oraz lekko kwaśnego podłoża.

Zawilca apenińskiego kwitnącego w barwie lekko niebieskiej należy delikatnie okryć na zimę. Zawilec lipski w barwie żółtej jest w pełni mrozoodporny.  

Barwnym przykładem zawilców, trudniejszych w uprawie są zawilce wieńcowe. Występują w barwie białej, kremowej, czerwonej, niebieskiej,  różowej, fioletowej. Mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Zawilce wieńcowe osiągają 30-45 cm wysokości i nadają się na kwiat cięty. Ich uprawa jest trochę kłopotliwa. Mimo, że w zasadzie są mrozoodporne często przemarzają, tak więc wymagają okrycia. Przed sadzeniem bulwki muszą być moczone w wodzie. Roślina potrzebuje sporo wilgoci, aby ukazać pełnie swego piękna.

Zawilce wieńcowe

Zawilce wieńcowe

Zawilce kwitnące latem


W okresie letnim także nie brakuje kwitnących zawilców. Zaliczymy do nich m.in. zawilca kanadyjskiego (Anemone canadensis), zawilce wieńcowe (Anemone coronaria),  zawilce ogrodowe zwane japońskimi (Anemone hupehensis – Anemone japonica), zawilce pajęczynowate (Anemone tomentosa) oraz zawilce mieszańcowe (Anemone x hybrida). Zawilce mieszańcowe, pajęczynowate oraz ogrodowe kwitną także jesienią.

 • Zawilce wieńcowe – kwitnienie IV- VI (VII)
 • Zawilce japońskie – kwitnienie VIII- X
 • Zawilec kanadyjski- kwitnienie VI-VII
 • Zawilce mieszańcowe – kwitnienie VIII- X
 • Zawilce pajęczynowate – kwitnienie VIII- IX

 

Zawilce ogrodowe zwane japońskimi zachwycają dużymi kwiatami w barwie białej i różowej. Osiągają do około 40 cm wysokości i w szybkim tempie tworzą bardzo rozrośnięte kępy. Mrozoodporne, ale warto na okres zimy lekko okryć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz