Tunbergia - oryginalne pnącze

Jesteś tutaj:

Tunbergia - oryginalne pnącze

3,4/5 (268 ocen)

Każdego roku w ogrodach oraz na balkonach i tarasach można podziwiać wiele bardzo oryginalnych i dekoracyjnych pnączy. Bogactwo tych roślin zadziwia. W tym zróżnicowaniu możemy odnaleźć m.in., okazy jednoroczne, wieloletnie, dekoracyjne z liści oraz z kwiatów. Jednym z piękniejszych pnączy jednorocznych jest tunbergia, kojarzona przede wszystkim z żółtopomarańczowymi kwiatami z bardzo ciemnym oczkiem. Warto przyjrzeć się jej bliżej, gdyż to nie jedyna forma w której możemy ją oglądać.

Bardzo popularna tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) jest jednym z kilkudziesięciu gatunków, zaliczanych do rodzaju Thunbergia. Naturalne siedliska rodzaju występują m.in. w Afryce oraz Azji. Należące do rodziny akantowatych (Acanthaceae) tunbergie to zazwyczaj pnącza oraz krzewy.

Z wielu gatunków, tylko nieliczne znalazły uznanie i stały się cenionymi roślinami ozdobnymi.


Wybrane gatunki rodzaju


- Thunbergia alata

- Thunbergia grandiflora

- Thunbergia vogeliana

- Thunbergia mysorensis

- Thunbergia fragrans

- Thunbergia gibsonii

Do najbardziej znanych gatunków, spotykanych w uprawie zaliczymy:

Thunbergia alata - Tunbergia oskrzydlona

Thunbergia grandifloraTunbergia wielkokwiatowa   

Tunbergia oskrzydlona

Tunbergia oskrzydlona zwana „czarnooką Zuzanną” staje się coraz popularniejszym pnączem jednorocznym, choć w przypadku zimowania, możemy uprawiać ją przez wiele lat. Szczególnie chętnie wykorzystywana jest do aranżacji balkonu i tarasu. Uprawa pojemnikowa jest dominującą formą uprawy tego gatunku. W stanie dzikim, a więc w Afryce dorasta nawet do 3 m wysokości. W naszym klimacie dużo niższa sięga maksymalnie do 1,5 m, a zazwyczaj do około jednego metra wysokości. Może być uprawiana także w bardzo jasnych pomieszczeniach w mieszaniu.

Wijące, pędy pną się po przeszkodach (kratownice, ogrodzenia, balustrada itp.) Jeżeli umieścimy ją w wiszącym koszu, będzie mieć formę płożącą (zwisającą).

Liście naprzeciwległe, piłkowane, osadzone na długich ogonkach, sercowate do owalnych. W kątach liści już  czerwcu ukazują się bardzo dekoracyjne kwiaty, które będą nam towarzyszyć aż do przymrozków.

Tunbergia

Tunbergia

Wybrane odmiany Thunbergia alata


W handlu możemy spotkać się z licznymi odmianami thunbergi oskrzydlonej, zróżnicowanymi przede wszystkim barwą kwiatów.  
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Thunbergia alata

‘Alba’

Kwiaty białe

Thunbergia alata

‘Sunrise’

Kwiaty pomarańczowoczerwone

Thunbergia alata

‘Lutea’

Kwiaty żółte

Thunbergia alata

‘Lemon’

Kwiaty cytrynowe

Thunbergia alata

‘Fryeri’

Kwiaty żółte z białym oczkiem  

Thunbergia alata  

‘Aurantiaca’

Kwiaty pomarańczowe z czerwonym środkiem

 

Tunbergia wielkokwiatowa


Rzadziej spotykanym gatunkiem rodzaju Thunbergia, także uprawianym na balkonie i tarasie jest tunbergia wielkokwiatowa, a więc Thunbergia grandiflora. W swoich ojczystych stronach to bardzo wysoko pnące się, wieloletnie pnącze, natomiast w naszym klimacie ze względu na mroźne zimy roślina jednoroczna, którą można przezimować. Tunbergia wielkokwiatowa zachwyca przede wszystkim niebieskimi kwiatami z żółtym wnętrzem. Osiągające do kilku centymetrów długości, pięknie prezentują się na tle dużych,  sercowatych liści, długości nawet do 20 cm.
Wymagania


Thunbergia preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte przed wiatrem, a w przypadku silnych upałów także cieniowane. Jeżeli uprawiamy pnącze  w mieszkaniu należy zapewnić jej jasne stanowisko, najlepiej w pobliżu okna. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz