Serduszka - zakochane kwiaty

Jesteś tutaj:

Serduszka - zakochane kwiaty

3,4/5 (40 ocen)

Ogrody pełne półcienistych zakątków oraz zróżnicowanych nasadzeń,  którym nie brakuje naturalności, są doskonałym miejscem do uprawy Dicentra, a więc bardzo dekoracyjnych i oryginalnych roślin, które nie tylko uzupełnią nasadzenia, ale także nadadzą rabacie większej wyrazistości.

Rodzaj Dicentra, skupia wiele gatunków roślin, których naturalne siedliska występują w Azji oraz Ameryce Północnej. Kilka gatunków serduszek, zaliczanych do rodziny dymnicowatych (Fumariaceae) znalazło szczególne uznanie w oczach miłośników roślin i goszczą w bardzo wielu ogrodach. Z pewnością najbardziej popularnym gatunkiem są serduszka okazałe - Dicentra spectabilis.

Czy wiesz że …

Nazwa serduszka wzięła się od kształtu kwiatów, który mniej lub bardziej przypomina kształt serca. Najbardziej wyrazistym przykładem gatunku serduszek, którego kwiaty zdecydowanie przypominają serce są serduszka wspaniałe, zwane biskupim sercem.


Wybrane gatunki rodzaju najczęściej uprawiane  w naszych ogrodach:


Serduszka okazałeLamprocapnos spectabilis - Dicentra spectabilis (kwitnienie- maj/czerwiec)

Serduszka wspaniałe - Dicentra eximia (kwitnienie- maj/ czerwiec)

Serduszka piękneDicentra formosa (kwitnienie- czerwiec/wrzesień)

Rzadsze gatunki to

Serduszka kanadyjske - Dicentra canadensis (kwitnienie- maj/czerwiec)

Serduszka kapturkowate - Dicentra cucullaria (kwitnienie- maj)

Serduszka - kwiaty

Serduszka - kwiaty

Dekoracyjność rodzaju


Serduszka cenione są przede wszystkim ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, kształtem przypominające serce. Kwiaty złożone są z czterech płatków, dwóch zewnętrznych oraz dwóch wewnętrznych. Zebrane w liczne, a zarazem zwisające grona.  Barwa kwiatów to przede wszystkim bardzo zróżnicowane odcienie różu oraz biel. Poza kwiatami, dużą dekoracyjnością odznaczają się także pierzaste, szarozielone liście. Roślina rozwija się z trwałych, grubych, mięsistych, ale kruchych korzeni.

Serduszka - kwiaty

Serduszka - kwiaty

Krótka charakterystyka wybranych gatunków Dicentra


Serduszka okazałe – pochodzi z Azji (Korea, Chiny) znana jest w Europie od XIX w. Jedna z najczęściej spotykanych serduszek, zachwycająca przede wszystkim pięknymi, sercowatymi oraz dużymi kwiatami, zebranymi w łukowato wygięte grona. Kwiaty różowe z białą, a zarazem zwisającą łezką, osiągają do ponad dwóch centymetrów długości. Biało - różowy kwiatostan na tle pierzastych, szarozielonych liści, wygląda bardzo malowniczo. Osiąga nawet do 80 cm wysokości, jednak charakteryzuje się bardzo kruchymi łodygami (puste wewnątrz), dlatego też należy zapewnić jej osłonięte przed wiatrem stanowisko. Wielką zaletą tej rośliny jest jej długowieczność. Bez szczególnych wymagań na płaszczyźnie nawożenia, może rosnąć na jednym stanowisku do kilkudziesięciu lat. Jeżeli po przekwitnięciu zetniemy kwiatostan, możemy spodziewać się ponownego, ale skromniejszego kwitnienia.

Serduszka kapturkowate - rzadziej spotykana piękność, w stanie naturalnym występująca w Ameryce Północnej. Osiąga zaledwie do 30 cm wysokości. Warto na nią zwrócić uwagę, ze względu na bardzo delikatne, pierzaste liście oraz białe kwiaty. Doskonała do cienistych zakątków, zwłaszcza o charakterze leśnym z kokoryczami, hostami, paprociami czy też z zawilcami. W przeciwieństwie do poprzedzającego ją  gatunku nie charakteryzuje się długowiecznością, wręcz przeciwnie, należy do roślin krótkowiecznych.Serduszka piękne - gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. Osiąga do około 40 cm wysokości i charakteryzuje się pierzastymi liśćmi oraz kwiatami w odcieniach różu, a także bieli.  Kwiaty mają charakter groniasty. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz