Lwia paszcza (Wyżlin)

Jesteś tutaj:

Lwia paszcza (Wyżlin)

3,3/5 (109 ocen)

Wyżlin zwany lwią paszczą to roślina, którą pamiętamy przede wszystkim z ogrodów wiejskich. Nasze babcie bardzo dobrze znają te kwiaty, bo to rośliny ich młodości. Obecnie przeglądając ofertę producentów nasion i kwiatów, należy zauważyć, że lwia paszcza bardzo często gości w katalogach i można ją nabyć w bardzo zróżnicowanych odmianach oraz formach. Bez wątpienia, warto zaprosić te rośliny do swojego ogrodu, a także na balkon i taras.

Wyżlin większy (Antirrhinum majus) zaliczany jest do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, ale w uprawie spotykany jest przede wszystkim wyżlin większy, przy czym obecnie dominują jego bardzo zróżnicowane mieszańce.

Czy wiesz że …

Nazwa lwia paszcza, wzięła się stąd, że bardzo oryginalna budowa kwiatów rośliny sprawia, że w momencie ściśnięcia obu ścianek kwiatu palcami, otwiera się on w taki sposób, że faktycznie przypomina „lwią paszczę”.  

Naturalne siedliska gatunku występują m.in. w południowej Europie, gdzie traktowany jest jako krótkowieczna bylina. W Polsce traktowana jest jako roślina jednoroczna, ale może zdarzyć się, że przetrwa zimę, a z pewnością tak będzie jeżeli uprawiana będzie w doniczce na balkonie i przeniesiona do jasnego i chłodnego pomieszczenia na okres zimy. Wiosną na nowo rozpocznie wegetację. W ogrodzie w naszym klimacie zazwyczaj giną, ale dają samosiew. W przypadku mieszańców, możemy spodziewać się zróżnicowanych roślin, gdyż nowe pokolenie nie powtarza w pełni cech rośliny matecznej.


Kilka uwag o budowie


Wyżlin większy jako gatunek charakteryzuje się wzniesionymi pędami, zakończonymi kwiatostanem w formie luźnego grona. Kwiaty charakterystyczne, dwuwargowe o zróżnicowanych barwach. Ukazują się w czerwcu- lipcu i kwitną aż do przymrozków. Liście lancetowate. Roślina osiąga od 20 do 80 cm wysokości, choć zdarzają się okazy, które przekraczają nawet 100 cm.

Biała Lwia Paszcza

Biała Lwia Paszcza 

Zróżnicowanie form i odmian  

   
Dostępna  w sprzedaży lwia paszcza jest bardzo zróżnicowana pod wieloma względami. Możemy nabyć rośliny karłowe, średnie, a także wysokie. Kwiaty  w wielu barwach o zmiennych kształtach. Z pewnością do najpiękniejszych form zaliczymy te okazy, które należą do grupy Grandiflorum. To właśnie ona skupia wysokie okazy, które mogą przekroczyć nawet metr wysokości. Charakteryzują się pięknymi, a zarazem bardzo dużymi kwiatami, mocno skupionymi, tworzącymi długie kwiatostany. Mniejsze rozmiary, około 60 cm wysokości, osiągają okazy zaliczane do grupy Nanum. Posiadają drobniejsze i luźniejsze kwiatostany. Z pewnością na tarasie sprawdzą się okazy z grupy Pumilum, osiągające do około 20- 30 cm wysokości. Dodatkową ich zaletą jest obfite kwitnienie. Możemy nabyć także mieszanki z roślinami o zwieszających się pędach. Takie formy z pewnością powinny zawitać na balkon.

Ze względu na kształt płatków, możemy wyróżnić tak ciekawe okazy jak lwia paszcza o kwiatach hiacyntowych, azaliowych oraz pełnych.

Lwia Paszcza - kwiaty

Lwia Paszcza - kwiaty

Wybrane odmiany, grupy i serie
 

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Penelopa’

Ciekawa odmiana o hiacyntowych kwiatach, osiągająca do około 50- 60 cm wysokości. Zachwyca długimi kwiatostanami z gęsto osadzonymi kwiatami w barwie białej z żółtymi przebarwieniami.  

‘Wedding Bells’

Może osiągać powyżej 70 cm wysokości, kwiaty drobne i trąbkowate.

‘Jan’

Odmiana o ciemnokarminowych kwiatach.

‘Rembrandt’

Odmiana o pomarańczoworóżowych kwiatach.

‘Trumpet Serenade’

Odmiany o wielobarwnych trąbkowatych kwiatach. Osiąga wysokość do około 40- 50 cm.

‘Coronette’

Osiągająca do około 60 cm wysokości, charakteryzująca się krzaczastym pokrojem i kwiatami w wielu barwach m.in. żółtej, czerwonej czy też różowej.

‘Bronze Dragon’

Odmiana o różowych kwiatach i ciemnych, brązowawych liściach, na tle których doskonale prezentują się kwiaty.

‘Madame Butterfly’

Odmiany należące do tej serii charakteryzują się barwnymi oraz pełnymi kwiatami, których wysokość może przekraczać nawet 70 cm.

‘Mandaryn’

Odmiana osiągająca do około 70 cm wysokości o kwiatach w dużej mierze pomarańczowych. 

‘Szkarłat’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

‘Little Darling’

Karłowate o trąbkowatych kwiatach.

‘Nina’

Odmiana karłowa w barwie czerwonej.

‘King Coral’

Odmiana o kwiatach różowych.

 

Wymagania


Lwią paszcze uprawiamy na stanowiskach słonecznych w podłożu najlepiej żyznym, przepuszczalnym oraz dostatecznie wilgotnym. Oczywiście uda się także na słabszym podłożu, ponieważ roślina nie ma wygórowanych wymagań. Problemem także nie będzie jeżeli stanowisko będzie lekko zacienione.  

Lwia Paszcza - żółta

Lwia Paszcza - żółta Uprawa i pielęgnacja


Niewymagająca roślina, bardzo dobrze rośnie i kwitnie bez zbytnich zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście w czasie suszy oraz w fazie ukorzeniania się, szczególnie należy zadbać o uzupełnianie niedoborów wody.  Warto także uzupełniać niedobory składników odżywczych wieloskładnikowym nawozem płynnym dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu roślinę należy ściąć, dzięki czemu ponownie zakwitnie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz