- 1/5
- Następne
Łubin należy do roślin bardzo znanych i cenionych ze względu na wysokie walory dekoracyjne oraz łatwą uprawę. Bardzo często spotykany w ogrodach, gdzie doskonale prezentuje się na barwnych rabatach. Jednym z najpopularniejszych gatunków łubinu jest łubin trwały, dostępny w wielu barwnych odsłonach.
Rodzaj Lupinus należy do rodziny roślin motylkowatych (Fabaceae) i obejmuje dziesiątki gatunków roślin od jednorocznych po wieloletnie. W naszych ogrodach uprawiamy kilka gatunków ozdobnych, a najważniejsze z nich to łubin trwały, łubin ogrodowy oraz łubin Hartwega, zwany letnim. Oprócz gatunków ozdobnych łubinu, wyróżniany także gatunki uprawne łubinu, a więc łubin żółty, łubin biały czy też łubin wąskolistny.
Czy wiesz że …
Nazwa Lupinus wywodzi się od łacińskiego słowa lupus, znaczącego tyle co wilk.
Wybrane gatunki rodzaju:
Łubin trwały - Lupinus polyphyllus
Łubin ogrodowy - Lupinus hybridus
Łubin Hartwega - Lupinus hartwegii
Łubin krzewiasty - Lupinus arboreus
Łubin wąskolistny - Lupinus angustifolius
Łubin żółty - Lupinus luteus
Łubin biały - Lupinus albus
Czy wiesz że …
Łubin tak jak wszystkie rośliny motylkowe, do których jest zaliczany, żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, żyjącymi w korzeniach rośliny. Tworzą one charakterystyczne brodawki , w których asymilowany jest azot, wiązany z powietrza glebowego.
Łubin fioletowy
Kilka uwag o budowie
Łubin jest rośliną bardzo charakterystyczną i zmienną rośliną, tak więc obok jednorocznych gatunków, rodzaj obejmuje także byliny, a nawet krzewy. Lupinus zachwyca pięknymi, dużymi kwiatostanami w formie gron bądź kłosów, na które składają się liczne kwiaty motylkowe. Dużą dekoracyjnością charakteryzują się także dłoniaste liście, które razem z kwiatostanami sprawiają, że roślina jest szczególna i będzie stanowić ciekawe uzupełnienie barwnej rabaty.
Charakterystyka wybranych, a zarazem najważniejszych gatunków rodzaju, uprawianych ze względu na walory dekoracyjne
Łubin trwały
Pochodzący z Ameryki Północnej łubin trwały jest byliną, która przywędrowała do Europy dopiero pod koniec XIX w. Jego wysokość może sięgać nawet do 150 cm podczas kwitnienia, choć zazwyczaj osiąga trochę niższe rozmiary. Zwarty, wyniosły pokrój, piękne kwiatostany, ukazujące się już późną wiosną i trwające do około lipca/ sierpnia oraz dłoniaste liście, to podstawa dekoracji tej rośliny. Kwiaty najczęściej występują w odcieniach fioletu i różu, ale nie brakuje także ciekawych odmian o białych, czerwonych czy też żółtych kwiatach. Jeżeli po przekwitnięciu, zetniemy kwiatostany, pobudzimy roślinę do wydania nowych kwiatów w okresie jesiennym. Jeżeli nie zetniemy kwiatostanów, wówczas ukażą się strąki zawierające marmurkowate nasiona. Ze względu na małe wymagania, dobre zimowanie, polecany jest do uprawy w ogrodach. czytaj dalej...