Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

Jesteś tutaj:

Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

3,5/5 (493 ocen)
Łubin ogrodowy

Powstały w wyniku skrzyżowania łubinu trwałego z łubinem krzewiastym. Mieszańce charakteryzują się znaczną wysokością, przekraczającą 100 cm oraz zmiennością barw (m.in. kwiaty białe, czerwone, fioletowe, niebieskie, pomarańczowe, a także wielokolorowe. Kwiaty ukazują się najczęściej w czerwcu, a kwitnienie trwa do około lipca.

Łubin letni

Roślina jednoroczna, do uzupełnienia nasadzeń, która jest niższa od poprzednich okazów. Sięga zaledwie do 70- 80 cm wysokości i należy wysiewać ją wprost do gruntu. Barwy zmienne m.in. białe, fioletowe czy też różowe.

Łubin łososiowy

Łubin łososiowy

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Łubin trwały

‘Edelknaben’

Przepiękna odmiana o kwiatach karminowych.

Łubin trwały

‘Burgfräulein’

Odmiana o kremowych kwiatach.

Łubin trwały

‘Noblemaiden’

Odmiana o białych kwiatach, osiągająca do około 80 cm wysokości, charakteryzująca się także okazałymi kwiatostanami.

Łubin trwały

‘Kronleuchter’

Odmiana o żółtych kwiatach.

Łubin trwały

‘Chatelaine’

Odmiana o różowych kwiatach.

Łubin trwały

‘Mein Schlooss’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

Łubin trwały

‘My Castle’

Odmiana o kwiatach czerwonych.

Łubin trwały

‘Kastellan’

Bardzo ciekawa odmiana o granatowo- białych kwiatach.

Łubin trwały

‘The Pages’

Odmiana o kwiatach karminowych.

Łubin trwały

‘Schlossfrau’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

Łubin trwały

‘The Governon’

Odmiana o niebieskich kwiatach, kwitnąca od czerwca do sierpnia.

Łubin krzewiasty

‘Snow Queen’

Odmiana łubinu o białych kwiatach.

Łubin krzewiasty

‘Blue’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Łubin trwały

‘Fräulein’

Odmiana o kremoworóżowych kwiatach.

 

Stanowisko


Łubin najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznym do lekko półcienistego z ukierunkowaniem na stanowisko słoneczne. Nie ma wygórowanych potrzeb jeżeli chodzi o podłoże, poradzi sobie także na stanowiskach bardziej piaszczystych. Jeżeli  chcemy posiadać dorodne, pięknie i obficie kwitnące okazy posadźmy łubiny na stanowisku charakteryzującym się głęboko uprawionym podłożem, żyznym, próchniczym, lekko kwaśnym do obojętnego.

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Uprawa i pielęgnacja


Chcąc posiadać łubin w ogrodzie, należy zakupić sadzonkę bądź wysiać nasiona. Zakupioną sadzonkę należy posadzić na słonecznym, ciepłym i zacisznym stanowisko i dobrze uprawionym podłożu. Warto zaznaczyć, że raz posadzony łubin nie powinien być przesadzany, gdyż one bardzo nie lubią przesadzania. Nowo posadzoną sadzonkę należy podlewać w początkowym okresie, a w przypadku przedłużającej się suszy podlewania będą wymagać także starsze okazy.

Łubin uzyskujemy najczęściej z nasion. W sprzedaży nie brakuje barwnych odmian i mieszanek, które mogą zmienić oblicze naszego ogrodu. Możemy skorzystać zarówno z gatunku jednorocznego, a najlepiej z wieloletniego, ponieważ uzyskamy pięknie kwitnącą roślinę na wiele lat.



Gatunki jednoroczne wysiewamy w marcu - kwietniu, starając się jak najszybciej posadzić rośliny na miejsce stałe, bo jak już wcześniej wspomniano nie lubią one przesadzania. Odmiany wieloletnie, siejemy najczęściej około maja i czerwca, najlepiej na miejsce stałe bądź na rozsadniku. Siejemy po kilka nasion w jednym dołku. Jeżeli łubin siejemy od razu na miejsce stałe, należy zachować rozstawę wynoszącą około 30- 60 cm, zależnie od odmiany. Jeżeli nasiona zbierzemy z uprawianej już rośliny to należy wiedzieć, że wiele odmian mieszańcowych nie dziedziczy cech rodzicielskich, dlatego chcąc je zachować rozmnażamy dane odmiany poprzez podział lub ukorzenianie niekwitnących sadzonek pędowych.  Stosując  drugą metodę mamy pewność, że uzyskamy roślinę o takich samych cechach, jak roślina mateczna. Nasiona przed siewem warto moczyć przez kilkanaście godzin, co przyśpieszy kiełkowanie nasion. Nasiona kiełkują po około dwóch tygodniach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz