Klarkia wielkokwiatowa (Godecja wielkokwiatowa) - kilka uwag o nazewnictwie, rodzaju i pielęgnacji

Jesteś tutaj:

Klarkia wielkokwiatowa (Godecja wielkokwiatowa) - kilka uwag o nazewnictwie, rodzaju i pielęgnacji

3,4/5 (88 ocen)

Klarkia wielkokwiatowa bardziej znana pod nazwą godecji wielkokwiatowej bądź też azalii letniej, swego czasu była bardzo popularna. Dziś trochę zapomniana, mimo nowej nazwy, wciąż określana jako godecja i pod taką nazwą także sprzedawana przez producentów nasion i kwiatów.

Klarkia wielkokwiatowa (Clarkia amoena) należy do najpiękniejszych kwiatów jednorocznych. Swym bujnym kwitnieniem potrafi przyćmić wiele gatunków roślin, dlatego też nie dziwi, że nazywana jest często azalią letnią. Zaliczana jest do rodzaju Clarkia, lecz dawniej należała do osobnego, dziś już nie istniejącego rodzaju o nazwie Godetia. Rodzaj Clarkia skupia wiele gatunków i obok klarkii wielkokwiatowej, możemy wyróżnić klarkię wytworną, także o dużych walorach dekoracyjnych. Rodzaj zaliczany jest do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae).

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju została nadana na cześć podróżnika Williama Clarka, żyjącego na przełomie XVIII/XIX w.

Gatunki zaliczane do rodzaju, występują w Ameryce Północnej i Południowej.


Do najpopularniejszych gatunków rodzaju zaliczymy:

Klarkia wytworna - Clarkia unguiculata

Klarkia wytworna, zwana dzierotką także należy do roślin jednorocznych. Osiąga zazwyczaj do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i     charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Liście szare i lancetowate. Kwiaty     małe (około 2 cm średnicy), ukazują się w kątach liści w okresie letnim. Barwa     kwiatów to odcienie różu i fioletu, a także biel (pojedyncze bądź pełne).

Klarkia wdzięczna (wielkowiatowa) - Clarkia amoena

Tytułowa klarkia wielkokwiatowa jest o wiele bardziej dekoracyjna niż jej poprzedniczka i to po nią najczęściej sięgamy, jeżeli decydujemy się na zakup gatunków zaliczanych do rodzaju Clarkia. Godecja wielkokwiatowa określana jest czasem jako marszawa wdzięczna. Pochodząca głównie z Kalifornii, charakteryzuje się rozgałęzionymi, lecz prostymi pędami z gęstym ulistnieniem (eliptycznym do lancetowatego). Na szczycie łodyg, osadzone są piękne kwiaty, czteropłatkowe, zebrane po kilka w szczytowe grona. Kwiaty duże, mogą sięgać nawet do około 8 cm średnicy. Gatunek charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, ale w odmianie możemy nabyć jeszcze bardziej dekoracyjne kwiaty półpełne i pełne. Barwa kwiatów biała, różowa, fioletowa, karminowa oraz dwukolorowe. Kwiaty ukazują się latem (lipiec – wrzesień). Godecje mogą osiągać do około 60- 80 cm wysokości, ale nabędziemy także okazy o wysokości około  25- 30 cm.

Klarkia wielokwiatowa - Godecja wielokwiatowa

Klarkia - Godecja

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Klarkia wytworna

‘Alba plena’

Odmiana o pełnych i białych kwiatach.

Klarka wielkokwiatowa

‘Gloriosa’

Odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach.

Klarkia wytworna

‘Zauberin’

Odmiana o różowych kwiatach.

Klarkia wielkokwiatowa

‘Erfurter Blut’

Odmiana o karminowych kwiatach, osiągająca do około 40 cm wysokości.

Klarkia wytworna

‘Rubinkӧnig’

Odmiana o czerwono-fioletowych kwiatach.

Klarkia wielkokwiatowa

‘Brillant’

Odmiana o karminowo różowych kwiatach.

Klarkia wielkokwiatowa

‘Orange Glory’

Odmiana o pomarańczowo- czerwonych kwiatach, osiągająca do około 30 cm wysokości.

 

Stanowisko


Wspomniane gatunki preferują słoneczne stanowiska, przy czym  dzierotka, może rosnąć w lekkim półcieniu. Warto zapewnić im zaciszne stanowisko, zwłaszcza klarkii wdzięcznej, która jest dość delikatna i źle znosi wietrzne, zimne i deszczowe lata. Podłoże dość żyzne i koniecznie wilgotne (na takim podłożu obficie kwitnie), jednak nie mylić z mokrym. Powinno być dobrze napowietrzone, przepuszczalne i średnio zasobne  w składniki pokarmowe, gdyż na zbyt zasobnych może być problem ze słabym kwitnieniem.
Wymagania i pielęgnacja


Oba gatunki nie należą do roślin zbyt absorbujących. Z pewnością należy je uprawiać na podłożu o należytej kulturze. W okresie wegetacji należy odchwaszczać podłoże, w razie potrzeby zastosować nawożenie oraz podlewać. Ponieważ klarkie lubią wilgoć, dla ograniczenia parowania, warto ściółkować podłoże. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz