Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie

Jesteś tutaj:

Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie

3,6/5 (132 ocen)

Posiadając duże podwórko, często zastanawiamy się, w jaki sposób je urządzić, aby nie wyglądało monotonnie. Rozwiązaniem w tym przypadku nie są kwiaty, gdyż powierzchnia, jaką nimi obsadzimy nie może być zbyt duża, bo wiąże się to z ogromną ilością pracy przy ich pielęgnacji. Z pomącą w takim przypadku przychodzą nam klomby ogrodowe. Dzięki takim kompozycjom możemy znacznie urozmaicić oraz upiększyć nasz ogród, a po kilku latach, kiedy drzewa trochę podrosną, możemy liczyć na bardzo przyjemny do letniego wypoczynku kawałek cienia.


Czym są klomby?


Klomby to połączeni kolorowych kompozycji kwiatowych z wyrastającym po środku drzewem, które stanowi trzon całego projektu. Najczęściej są okrągłe lub owalne, ale wcale nie oznacza to, iż niesieni własną wyobraźnią, nie możemy stworzyć czegoś przepięknego o innym kształcie. W niektórych parkach bardzo często spotyka się kwadratowe, albo prostokątne klomby, gdyż są dużo łatwiejsze w pielęgnacji – nieskomplikowane koszenie trawy dookoła, sadzenie kwiatów w równych rzędach jest prostsze niż w regularnych odstępach po okręgach.

Czasami rabata taka nie musi zawierać w sobie drzewa i wcale nie wygląda wtedy mniej efektywnie. Można zastosować lekkie podwyższenie terenu, co ułatwia podziwianie naszych okazów, a także pozwala na wyeksponowanie tej części ponad pozostałą część naszego ogrodu.


Jakie drzewo jako trzon naszego klombu?


Temat drzewa, które najlepiej się nadaje na środek naszego klombu jest bardzo rozległy. Założenie jest takie, że im bardziej równomierna i kształtna korona, tym ładniejsze kompozycje wychodzą. Nie ma jednak określonych zasad, które okazy najlepiej się do tej roli nadają, więc spokojnie można zastosować każdy. Bardzo często można spotkać nawet drzewka owocowe, które obsadzone kolorowymi kwiatami wspaniale się prezentują w ogrodach lub pnącza, które porastają centralnie ustawione podpory.


Jeżeli na swoim podwórku posiadamy już drzewa, na pewno nie warto ich wycinać, by w to miejsce posadzić nowe i stworzyć z nich klomb. Zagospodarujmy to co mamy, a efekt z pewnością będzie równie dobry.

Klomb w ogrodzie

Klomb w ogrodzie

Czym obsadzamy?


Jeżeli wybraliśmy, albo mamy już trzon naszego przedsięwzięcia, czyli drzewko (a czasami może to być również regularny, ładnie przycięty krzew), możemy zacząć zastanawiać się nad kwiatami lub roślina ozdobnymi, którymi  obsadzimy resztę wydzielonego terenu. Kryteria wyboru to przede wszystkim: rośliny o płytkim systemie korzeniowym, aby nawzajem z drzewem nie podbierały sobie wody i składników pokarmowych, oraz te, które nie wymagają dużej ilości słońca, albo wręcz lubią rosnąć w cieniu lub półcieniu (chyba, że drzewko jest młode i przez jego koronę przebija się dużo słońca). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz