Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie

Jesteś tutaj:

Klomb w ogrodzie - ciekawe urozmaicenie

3,4/5 (48 ocen)

Przykładowymi roślinami do zacienionych klombów są: funkie, fiołek wonny, jasnota plamista, naparstnica purpurowa, tawułka Arendsa, brunera wielkolistna czy dąbrówka rozłogowa. Jeżeli nasze drzewko jest jeszcze młode i nie przysłania całego słońca, możemy pokusić się również o astry, goździki, aksamitki, złocienie, nawłocie, zawciągi, kocimiętki, czy gęsiówki. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie jesienią cebulek kwiatowych tulipanów, czy narcyzów. Pozwoli to nam na podziwianie wczesnowiosennych kwiatów, które po przekwitnieniu zostaną zastąpione pozostałymi wysianymi gatunkami.

Rośliny ozdobne powinny być posadzone maksymalnie w odległości równiej promieniowi korony naszego drzewa, lecz gdy jest ono jeszcze młode i nie zdążyło się rozrosnąć, rabatka powinna mieć maksymalnie do 2 – 2,5 metrów średnicy, by nie przyćmić naszego środka.

Klomb bez drzewa

Klomb bez drzewa

Pielęgnacja klombu


Pielęgnacja klombu praktycznie niczym się nie różni od pielęgnacji każdej innej rabatki kwiatowej. Przede wszystkim rośliny podlewamy zgodnie z ich wymaganiami, a od czasu do czasu możemy dostarczyć im odrobinę nawozu. Regularnie pozbywamy się wyrastających chwastów, aby przez naszą nieuwagę, cała kompozycja nie zarosła tymi złośliwymi gośćmi.

Pamiętajmy, iż pielęgnacji wymagają nie tylko kwiaty, ale również drzewa. Konieczne jest regulowanie korony, poprzez przycinanie gałązek, aby klomb wyglądał efektownie. Jeżeli w środku znajduje się gatunek owocowy, należy pamiętać o oprysku oraz, jeżeli to konieczne, o nawożeniu. W takim przypadku powinniśmy w dolnej części posadzić rośliny jednoroczne, gdyż środki chemiczne mogą sprawić, iż byliny nie będą rozwijały się w takim tempie, jak byśmy chcieli i z roku na rok będą coraz bardziej marnieć.


Aby uniknąć niepotrzebnego nachodzenia otaczającej klomb trawy, możemy dookoła niego zastosować niewysoką przegrodę, która może być wykonana z drewnianych palików, folii lub gotowych elementów, które dostępne są praktycznie w każdym lepszym sklepie ogrodniczym.

Dowolność w komponowaniu własnego klombu jest przeogromna. Możemy wybrać praktycznie każde drzewo, krzew, a czasami spotyka się nawet pale porośnięte pnączami, jako trzon lub zastosować te, które już mamy. Dookoła możemy wysiać lub wysadzić praktycznie każdą roślinę, która może rosnąć w warunkach, jakie panują w tym miejscu. Dobrze przygotowany oraz prawidłowo pielęgnowany klomb może być ozdobą nie tylko dużych ogrodów, ale także tych mniejszych, gdzie nie ma miejsca na skomplikowane kompozycje.
 

Koniecznie zobacz