Brunera wielkolistna. Przedstawiamy sekrety uprawy, rozmnażania i odmian

Jesteś tutaj:

Brunera wielkolistna. Przedstawiamy sekrety uprawy, rozmnażania i odmian

3,6/5 (665 ocen)

Ta bylina o niezwykle dekoracyjnych liściach najładniej prezentuje się sadzona w grupach lub na obwódkach. Ponieważ szybko się rozrasta, świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa. Doskonałe warunki dla brunery wielkolistnej panują zwłaszcza przy brzegach zbiorników wodnych.


Opis


Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) rośnie w kępach osiągających wysokość 30-45 cm i podobną szerokość. Jej główną ozdobą są duże liście o jajowatym lub sercowatym kształcie, dorastające do 25 cm długości. Mają zazwyczaj ciemnozieloną barwę, a od spodu pokrywa je meszek. U niektórych odmian występują białe lub kremowe unerwienie i obrzeża liści. Baldachowate kwiatostany brunery wielkolistnej składają się z gwiazdkowatych, błękitnych lub białych kwiatów, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca.


Odmiany


  • ʻBetty Bowringʼ – odmiana o białych kwiatach i zielonych liściach;
  • ʻDawson’s Whiteʼ – tworzy niebieskie kwiaty oraz zielone liście o białych brzegach;
  • ʻHadspen Creamʼ – jej kwiaty są błękitne, zielone liście zaś upstrzone kremowymi plamkami;
  • ʻJack Frostʼ – odmiana o niebieskich kwiatach oraz srebrnych blaszkach liściowych z zielonym obrzeżem i unerwieniem;
  • ʻLangtreesʼ – kwitnie na niebiesko, a jej liście mają srebrne brzegi.


Wymagania


Brunera wielkolistna wymaga żyznej, świeżej i wilgotnej gleby. Niedobory wody mogą poskutkować zanikiem liści. Bylina ta czuje się najlepiej na stanowisku częściowo zacienionym, ale regularnie nawadniania będzie rosła również w pełnym słońcu. Większość odmian jest całkowicie mrozoodporna. Brunery nie atakują też szkodniki ani choroby.


Sadzenie


Podłoże powinno być starannie oczyszczone z chwastów, zwłaszcza tych o długich korzeniach, jak powój, mniszek i tworzący kłącza perz. Usuwamy je, przekopując stanowisko na głębokość 25 cm. Glebę należy rozdrobnić, ponieważ w luźnym podłożu brunera łatwiej się zakorzeni. W tym celu rozbijamy bryłki ziemi, po czym dokładnie ją grabimy i udeptujemy. Warto też zmieszać glebę z kompostem lub obornikiem. W ten sposób nie tylko zapewnimy naszym bylinom odpowiednią ilość składników pokarmowych, lecz również ulepszymy strukturę podłoża. Należy o to zadbać zwłaszcza jeśli stanowisko jest nasłonecznione – wzbogacona nawozem organicznym gleba będzie dłużej utrzymywała wilgoć. Ciężkie podłoże gliniaste rozluźniamy natomiast torfem i piaskiem.

Brunerę wielkolistną sadzimy jesienią lub wiosną, w glebie wilgotnej, ale nie przesiąkniętej wodą. Nie wolno zapomnieć o obfitym podlaniu byliny przed wyjęciem z pojemnika. Między poszczególnymi roślinami zachowujemy odległość min. 30 cm, by mogły się swobodnie rozrastać.

Brunera wielkolistna

Brunera wielkolistna


Podlewanie


Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę brunery wielkolistnej w nasłonecznionym miejscu, w pierwszym sezonie po posadzeniu powinniśmy ją regularnie i obficie podlewać. Możemy również zaściółkować roślinę rozdrobnionym materiałem organicznym, np. korą.


Nawożenie


Każdej wiosny zasilamy byliny kompostem, który mieszamy z podłożem. Po raz drugi nawozimy brunerę w połowie lata, najlepiej przed końcem czerwca. Możemy wtedy użyć kompletnego nawozu granulowanego, który będzie uwalniał składniki pokarmowe przez dłuższy czas.


Pielęgnacja


Często spulchniamy glebę wokół bylin, aby ułatwić dostęp powietrza do ich korzeni. Nie zapominajmy też o usuwaniu chwastów. Ponadto warto dokonywać systematycznego przeglądu naszych roślin i usuwać przekwitłe kwiaty. Dzięki temu brunera może zakwitnąć ponownie wczesną jesienią. Pamiętajmy, że stare liście chronią bylinę przed mrozem, dlatego nigdy nie usuwamy ich jesienią. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz