Begonia bulwiasta - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Begonia bulwiasta - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (442 ocen)

Begonie bulwiaste (Begonia × tuberhybrida) to jedne z najwdzięczniejszych roślin kwitnących, jakie możemy uprawiać w pojemnikach. Wiele z nich posiada atrakcyjne, zwisające kaskadowo kwiatostany lub bardzo duże, pełne i piękne kwiaty, przypominające wyglądem wspaniałe róże. Uprawa begonii nie jest trudna, a rośliny kwitną od wiosny aż do późnej jesieni, dlatego z pewnością warto dla nich znaleźć miejsce na tarasie lub na balkonowym oknie.


Opis


Begonia bulwiasta to wielogatunkowy mieszaniec, posiadający ogromne bogactwo różnorodnych odmian. Roślina tworzy dość gęste, niezbyt wysokie kępy (ok. 20-40 cm. wys.) i posiada grube, mięsiste, kruche łodygi oraz duże, sercowate, niesymetryczne liście o piłkowanych brzegach. Pędy kwiatowe tworzą się wiosną (V) i również są grube oraz mięsiste, a u wielu odmian pod ciężarem kwiatów malowniczo przewieszają się na zewnątrz.

Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste


Grupy odmianowe


Begonie bulwiaste doczekały się obecnie ogromnej ilości odmian, różniących się głównie budową i barwą kwiatów, a także pokrojem oraz kolorem liści. Rośliny dla lepszej identyfikacji podzielono na kilka grup, ułatwiających wybór odpowiedniej odmiany. Do najczęściej uprawianych i jednocześnie najpiękniejszych należą begonie pełnokwiatowe, których duże (śr. ok. 20-30 cm.), wypełnione płatkami kwiaty przypominają atrakcyjne róże w rozmaitych odcieniach koloru białego, żółtego, pomarańczowego, różowego i czerwonego lub o kwiatach wielobarwnych (np. żółta „Primary Yellow”, biała z różową obwódką „Rose Petticoat”).

Podobną grupę stanowią begonie strzępiaste, których kwiaty są nie tylko pełne i duże, ale dodatkowo mają fryzowane i postrzępione brzegi płatków, co jeszcze bardziej podkreśla ich urodę (np. odmiany typu Crispa). W uprawie spotyka się także begonie bulwiaste kaskadowe, których kwiaty są wprawdzie mniejsze (śr. ok. 10 cm.) i nie zawsze pełne, ale za to zebrane w gęste, zwisające i bardzo atrakcyjnie wyglądające kwiatostany (np.„Illumination Apricot”). Najmniej popularne są begonie drobnokwiatowe, tworzące gęste, niewysokie kępy oraz posiadające drobne (śr. ok. 5 cm.), liczne kwiaty.


Wymagania uprawowe


Urodą begonii bulwiastej możemy cieszyć się przez cały sezon letni, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy. Dla roślin powinniśmy przeznaczyć miejsce widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, gdyż latem ich mięsiste liście szybko ulegają poparzeniom słonecznym. Ze względu na kruche łodygi, stanowisko powinno być też zaciszne i osłonięte od wiatru. Roślinie należy również zapewnić odpowiednio żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna, ale nigdy mokra, ponieważ woda zalegająca wokół korzeni szybko powoduje gnicie roślin. W uprawie begonii ważne jest także odpowiednie nawożenie. Ze względu na intensywny wzrost i sporą masę zieloną, roślina ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego należy ją systematycznie zasilać mieszankami nawozowymi, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla begonii lub balkonowych roślin kwitnących.

Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste


Zimowanie


Begonia bulwiasta jest całkowicie nieodporna na niskie temperatury, dlatego jeśli chcemy przechować roślinę do następnego roku, późną jesienią musimy wyjąć begonię z doniczki, oczyścić jej bulwę z ziemi oraz pędów i liści, po czym umieścić ją w przewiewnym, ażurowym (najlepiej drewnianym) pojemniku wypełnionym suchym torfem. Tak przygotowane bulwy należy przechowywać do wiosny w chłodnym (ok. 10°C) i suchym pomieszczeniu.


Rozmnażanie


Begonie bulwiaste najczęściej rozmnaża się za pomocą bulw, co pozwala zachować szczególne cechy odmianowe egzemplarza matecznego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz