Najodpowiedniejsze kwiaty na taras

Jesteś tutaj:

Najodpowiedniejsze kwiaty na taras

3,6/5 (88 ocen)

Taras, to nie tylko jedno z kolejnych pomieszczeń naszego domu – to miejsce szczególne, które pozwala nam na odpoczynek w domu na świeżym powietrzu. Jeżeli marzy nam się filiżanka kawy lub kilka stron ulubionej książki, najlepszym miejscem na beztroskie leniuchowanie jest zaciszne miejsce otoczone zielenią. Aby taras mógł stać się w pełni oazą spokoju, trzeba go zaaranżować według naszych potrzeb i naszego gustu.

Pamiętajmy, że na naszym tarasie nie muszą królować przez cały rok pelargonieTaras, w zależności od tego jakie kwiaty wybierzemy, może być bujnym ogrodem, galerią ozdobnych kwiatów doniczkowych lub zacienioną altaną, otoczoną pnączami i krzewami. Ważne, żeby od czasu do czasu zmieniać kwiatowe aranżacje i wybierać rośliny, które najlepiej czują się w danej porze roku. W ten sposób przez cały czas będziemy mogli cieszyć oko naszym „małym ogrodem” i wraz z kwitnącymi kwiatami będzie kwitnąć nasze samopoczucie.


Rośliny cebulkowe na taras


Wiosną warto skorzystać z szerokiego wyboru roślin cebulkowych, które kuszą zapachem i dekoracyjnym wyglądem:

Hiacynty: Aromatyczne kwiaty o okazałych, dzwonkowatych kielichach. Hiacynty występują w kolorze białym, niebieskim, różowym, żółtym, fioletowym oraz czerwonym. Kwiaty te nie lubią wiatru, dlatego należy pamiętać, żeby stały w osłoniętym miejscu.

Narcyzy: Wyróżniają się charakterystyczną „trąbką” wyrastającą w środku kielicha, chociaż istnieje wiele odmian tego pięknego kwiatu. Narcyzy trąbkowe i pełne oraz wielo- i drobnoprzykoronkowe występują przeważnie w kolorach pomarańczowym i żółtym. W zależności od tego jaką odmianę wybierzemy, narcyzy kwitną od marca do maja.

Tulipany: Jedne z najbardziej popularnych kwiatów na taras ze względu na łatwą uprawę. Tulipany świetnie nadają się do wielokolorowych aranżacji. Doniczkowe bukiety mogą składać z koloru białego, czerwono-pomarańczowego, białego a nawet czarnego. Tulipany dobrze rosną zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i zacienionym.

Irysy: Inaczej nazywane kosaćcami. Irys jest kwiatem typowo sezonowym, o różnych odmianach. Najodpowiedniejszą odmianą na taras jest irys karłowy, który kwitnie w maju i osiąga długość do 20 cm. Irys jest doskonałym wyborem dla osób, które stawiają na egzotyczny wygląd tarasu. Kielichy kwiatów są nietypowe i występują w bogatej skali barw.

Szafirki: Urocze, szafirowo-niebieskie kwiaty z groniastymi kwiatostanami. Najbardziej efektownie wyglądają sadzone w większej grupie w niedużych doniczkach. Szafirki osiągają wysokość do 20 cm i mogą stać w słońcu lub w półcieniu.

Świetnym dodatkiem do okazałych kwiatów cebulkowych mogą być bratki i stokrotki, które doskonale znoszą zmienne, wiosenne temperatury. Kwiaty te są łatwe w uprawie, wytrzymałe i wymagają jedynie stale nawodnionej gleby. Można z nich tworzyć różnokolorowe bukiety i komponować z innymi kwiatami. Jeżeli ktoś preferuje mniej pospolite odmiany tych kwiatów, powinien sięgnąć po bratki szwajcarskie, które kwitną dłużej i mają większe kielichy.


Mini drzewa na taras


Latem, kiedy nasz taras codziennie ogrzewa słońce, koniecznie powinniśmy się wybrać na kwiatowe zakupy i trochę bardziej zaszaleć. Efekt prawdziwego ogrodu uzyskamy, jeżeli na przykład zasadzimy brzozę lub jabłoń. Brzoza jest drzewem niewymagającym, które może rosnąć w każdej glebie. Jej biała, delikatna kora sprawia, że drzewko uzyskuje efekt lekkości i nie obciąża wizerunku tarasu swoimi rozmiarami. Do tarasu i małych ogrodów najbardziej nadaje się brzoza brodawkowa, gdyż jej wielkość zależy od wysokości szczepienia i nie przekracza 4 metrów. Trzeba pamiętać, że takie rozwiązania dekoracyjne jak brzoza czy jabłoń nadają się do dość przestronnych tarasów, które nie opierają się całkowicie na konstrukcji betonowej. Aby  drzewko naturalnie komponowało się z tarasem, powinno zastosować się drewnianą nadbudówkę.


Owoce leśne na taras


Innym pomysłem na leśną kompozycję na tarasie są truskawki zwisające, które powinno się sadzić w piętrowych doniczkach. W zależności od odmiany rośliny owocują od wiosny aż do jesieni. W czasie kwitnienia pojawiają się też białe lub żółte drobne kwiatki.

Truskawki można łatwo zastąpić borówką amerykańską, gdyż jej krótkie korzenie świetnie nadają się do uprawy w doniczkach. Ważne, żeby roślina była zasadzana w kwaśnej glebie i stała w maksymalnie nasłonecznionym miejscu. Borówka amerykańska daje największe plony, jeśli zasadzimy więcej niż jedną odmianę.

Pelargonie

Pelargonie

Dekoracja tarasu na lato


Borówka i truskawka zwisająca to tylko dodatek do letniego wystroju tarasu. Naszym mały ogród podczas słonecznych dni powinien być ozdobiony kwiatami, które uwielbiają lato. Są to przede wszystkim:

Begonie – Mają piękne efektowne, sercowate liście i kwiaty, które występują w różnych kolorach. Begonia nie powinna być wystawiona na pełne słońce. Świetnie nadaje się do tarasów wschodnich, zachodnich i północnych. Begonia ma wysokie wymagania glebowe i lubi być często podlewana. Na taras najlepiej wybrać begonie bulwiastą oraz odmianę o zwisających pędach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz