Bazylia - uprawa, gatunki, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Bazylia - uprawa, gatunki, rozmnażanie i zastosowanie

3,3/5 (94 ocen)

Bazylia (Ocimum) wywodzi się z Indii, gdzie jest znana i uprawiana jako zioło już od ponad 5000 lat. Doceniano została w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Do Europy sprowadzono ją w XVI wieku. Jej nazwa zaczerpnięta jest z greckiego – basileus (król). To aromatyczne zioło, charakteryzujące się delikatnie kwaskowatym smakiem i anyżkowym zapachem, stanowi doskonały dodatek do dań. Bazylia wykorzystywana jest również w lecznictwie jako środek o szerokim zastosowaniu, wspomagający terapię.


Gatunki


Wśród 150 gatunków bazylii najbardziej znana i uprawiana w Polsce jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum) i drobna (Ocimum minimum).

Bazylia pospolita

Jest rośliną jednoroczną, która osiąga wysokość 45 cm i rozrasta się na szerokość do 30 cm. W porze letniej bazylia pospolita wytwarza małe, białe, o słodkim korzennym zapachu kwiaty, tworzące kwiatostany. Liście rośliny są zielone, owalne, zaostrzone, a po roztarciu wytwarzają zapach. Gatunek najczęściej sprzedawany w supermarketach i głównie używany do sosu pesto.

Bazylia pospolita w odmianie Dark Opal nie różni się rozmiarami od podstawowego przedstawiciela tego gatunku. Jednak jej kwiatostany składają się z małych różowokarmazynowych wargowych kwiatów i jasnopurpurowych łodyg, na których rosną ciemnopurpurowe, owalne i lekko zaostrzone liście. Roślina jest doskonałym dodatkiem do dań z ryżu i makaronu, stanowiąc ich kolorowy akcent.

Odmiana Cinnamon bazylii pochodzi z Meksyku. Charakteryzuje się różowokarmazynowymi kwiatami oraz ciemną, purpurowobrązową łodygą i oliwkowymi owalnymi, zaostrzonymi i lekko piłkowanymi listkami. Dodawana głównie do potraw z grilla.

Bazylia drobna

Bazylia drobna w odmianie Greek jest niewielką rośliną. Dorasta do 23 cm wysokości i rozrasta się na szerokość 15 cm. Kwitnie latem, wytwarzając białe, drobne wargowe kwiaty. Liście rośliny są małe, zielone o kształcie owalnym i delikatnie zaostrzone. Najbardziej popularna jest w Grecji, gdzie doniczki z tym gatunkiem bazylii ozdabiają bramy wejściowe do posesji i są symbolem gościnności. W czasie posiłków są stawiane na stole, aby odstraszać owady.

Bazylia w ogrodzie

Bazylia w ogrodzie

Uprawa


Bazylia najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie oraz na słonecznym, a równocześnie zapewniającym lekki cień w południe, i zacisznym stanowisku. Roślina może być uprawiana zarówno na zewnątrz, wtedy bujnie się rozwija, jak również w doniczce. W domu stawiamy ją na dobrze nasłoneczniony kuchenny parapet. Chociaż rozwija się też w pomieszczeniu bez naturalnego oświetlenia, światło czerpie wtedy ze świetlówki. Bazylia sprawdza się jako roślina towarzysząca. Jej woń odstrasza z innych roślin mączlika, mszyce, muszki owocówki, a także muchy. W odmianie meksykańskiej i śródziemnomorskiej jest bardziej odporna na niskie temperatury i lepiej znosi warunki chłodnego klimatu.

Aby roślina się lepiej rozkrzewiła, należy często przycinać wierzchołki pędów. Bazylia wymaga dobrego nawodnienia, ale nie toleruje nadmiernego podlewania. Jeżeli rośnie w zasobnym podłożu, nie wymaga nawożenia. Rośliny nie przesadzamy, ponieważ jest jednoroczna. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz