Bazylia - uprawa, gatunki, rozmnażanie i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Bazylia - uprawa, gatunki, rozmnażanie i zastosowanie

3,3/5 (94 ocen)

Rozmnażanie


Bazylię rozmnażamy z nasion, które wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia) wysiewa się do doniczek. Do jednego pojemnika wysiewamy około 15 nasion, które delikatnie uklepujemy i przykrywamy cienką warstwą podłoża. Tak przygotowane doniczki stawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 20°C. Kiełkowanie nasion trwa 5−10 dni, a jego długość jest uzależniona od wilgotności podłoża – im większa tym czas kiełkowania się skraca. Po wykiełkowaniu podlewamy już rzadko, aby siewki nie zgniły. Doniczki ustawiamy w ciepłym i widnym miejscu. Bazylię wysadzamy do ogrodu po ustaniu porannych przymrozków (w rozstawie 30−45 cm) lub pozostawiamy w doniczce, ograniczając ilość roślinek do 3−4 w jednym pojemniku. W cieplejszym klimacie (temperatura nocą nie spada poniżej 13°C) istnieje możliwość wysiewania nasion bezpośrednio do gruntu.

Bazylia

Bazylia

Zbiór


Zbiór liści i kwitnących wierzchołków pędów bazylii odbywa się przez całe lato. Do ścinania używamy nożyczek lub ostrego noża, chociaż najkorzystniej jest zrywać części rośliny palcami. Drzewka nie ogałacamy w całości, należy zostawić kilka liści, ponieważ w przeciwnym wypadku może uschnąć. Aby zachować świeżość obciętych liści, przechowujemy je w słoiku z wodą, który ustawiamy w chłodnym miejscu lub zamrażamy w kostkach lodu. Liście można też ususzyć, w tym celu rozkładamy je w ciemnym i przewiewnym miejscu, a następnie przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Suszone liście bazylii są również doskonałym źródłem aromatu. Największe właściwości aromatyczne wykazują młode rośliny, będące równocześnie najsmaczniejsze. Zerwane liście i pędy bazylii używamy świeże lub dodajemy do oliwy, tworząc aromatyczny olej.




Zastosowanie


Bazylia powszechnie znana jest jako przyprawa, nadająca potrawom aromatyczny zapach i poprawiająca ich smak. Jest także ziołem leczniczym, które wykazuje właściwości wzmacniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, pobudzające oraz relaksujące. Dawniej bazylia stosowana była głównie jako składnik aromatycznych kąpieli o działaniu odświeżającym, a także jako środek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i regulujący trawienie czy też wykorzystywana była do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych. Obecnie właściwości lecznicze rośliny są nadal doceniane, dodatkowo znajdując zastosowanie w dermatologii (do usuwania zmian skórnych o charakterze zapalnym), jako środek działający na zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz neutralizujący ukąszenia owadów, a także o działaniu przeciwdepresyjnym.

Bazylia

Bazylia

Uwaga!


Bazylia to bezpieczne, profilaktyczne zioło, jednak nie zaleca się stosowania go u kobiet w ciąży, małych dzieci i osób z chorobami wątroby.

Bazylia najlepiej pozyskiwać z własnej uprawy. Ta kupiona w supermarkecie zawiera tradycyjne właściwości, ale jest nietrwała – zazwyczaj roślina zaczyna zasychać i umierać po 3−5 dniach.

Tutaj kupisz nasiona bazylii do siewu
 

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz