Rozmaryn - uprawa, zastosowanie kuchenne i kosmetyczne

Jesteś tutaj:

Rozmaryn - uprawa, zastosowanie kuchenne i kosmetyczne

3,3/5 (180 ocen)

Z pewnością większości z nas rozmaryn (rosmarinus) kojarzy się z kuchnią, bowiem tę roślinę stosuje się między innymi w formie przyprawy, jednakże warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym niezwykłym, wiecznie zielonym krzewie. Roślina ta pochodzi z obszaru morza śródziemnego i może dorastać do 2 metrów. Jej gałęzie wznoszą się ku górze lub też prostopadle odchodzą od łodygi. Liście są skórzaste i mają mniej więcej 4 cm długości. Od góry mają one kolor żywozielony i są delikatnie pomarszczone, natomiast od spodu posiadają włoski. W miesiącach wiosennych oraz letnich rozmaryn kwitnie, obsypując się drobnymi, niebieskimi kwiatami. Zarówno one, jak i jego intensywny zapach przyciąga pszczoły oraz zachwyca obserwujących miłośników roślin.


Uprawa i pielęgnacja


W naszych warunkach klimatycznych rozmaryn najlepiej uprawiać w doniczce w pomieszczeniu. Ta częściowo zdrewniała roślina może pełnić zarówno rolę ozdobną, jak i być uzupełnieniem naszej kuchni, jako jedno z ziół, nadających potrawom, na przykład z mięsa, wspaniałego aromatu. Trzeba pamiętać, ze ojczyzną tej rośliny są kraje cechujące się wysokimi temperaturami, więc należy go chronić przed wiatrem i chłodem. Najlepszym stanowiskiem dla rozmarynu będzie miejsce dobrze nasłonecznione. Latem można rozmaryn wynieść na powietrze, by mógł skorzystać z bezpośredniego nasłonecznienia. Bardzo dobrze wpłynie to na rozwój rośliny. Co jakiś czas warto przekręcać doniczkę, by słońce docierało równomiernie do różnych części rośliny. Jeżeli chcemy sadzić rozmaryn w skrzynce i trzymać na podwórku lub posadzić w ogródku, trzeba wybrać ciepłe i pełne słońca miejsce oraz stanowisko osłonięte przed wiatrem i zimnym powietrzem. O ile krzew w doniczce i skrzynce dość łatwo przechować przez zimę, ponieważ wystarczy przenieść go do pomieszczenia przed pierwszymi chłodami, o tyle rozmaryn posadzony w ogrodzie to już większy kłopot w tym względzie, nawet, jeżeli na stanowisko posadzenia wybraliśmy wyjątkowe zacisze. Najlepiej przykryć go na zimę agrowłókniną ogrodową lub w podobny sposób zabezpieczyć przed zimnem.

Roślina toleruje niską wilgotność, jednakże dobrze jest ją podlewać obficie, zwłaszcza latem. Zanim jednak to zrobimy, poczekajmy, aż ziemia w doniczce dobrze przeschnie. Jeżeli dostosujemy się do tej wskazówki naszej roślinie nie grożą choroby wynikające z nadmiernej wilgoci oraz zamieranie pędów.

Rozmaryn

Rozmaryn

Gleba dla rozmarynu musi być lekka oraz dobrze przepuszczalna. W czasie okresu wegetacyjnego rozmaryn będzie potrzebował nawożenia specjalnym nawozem przeznaczonym do roślin domowych. Pamiętajmy też o przesadzaniu rośliny każdej wiosny. Podczas tej czynności wytrzepujemy delikatnie z korzeni jak najwięcej starej gleby. Rozmaryn bardzo szybko się rozrasta, więc jeżeli chcemy tego uniknąć, wybierzmy doniczkę tej samej wielkości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz