Rozmaryn - uprawa, zastosowanie kuchenne i kosmetyczne

Jesteś tutaj:

Rozmaryn - uprawa, zastosowanie kuchenne i kosmetyczne

3,3/5 (180 ocen)

Przy uprawianiu rozmarynu może się pojawić problem w postaci ataku mszyc. Jest to stosunkowo częste zjawisko. Te żyjątka atakują szczyty nowych pędów roślin. Zapobiec tej inwazji może między innymi obcinanie tych części rośliny. Jeżeli problem nie minie, należy użyć specjalnego środka na mszyce, który można zakupić w sklepie ogrodniczym. Należy pamiętać jedynie, by preparat zastosować dokładnie zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. W przeciwnym razie mogłoby to zaszkodzić naszej roślinie.

Rozmaryn doniczkowy

Rozmaryn



Zastosowanie w kuchni i kosmetyce


Rozmaryn uprawia się nie tylko dla jego walorów ozdobnych. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że ważniejszą role odgrywa to, jakie zastosowanie ma on w naszej kuchni oraz w jaki sposób możemy go wykorzystać dla naszej urody. Górnej, niezdrewniałej części gałązki oraz liści używa się, jako przyprawy. Aromat rozmarynu najlepiej komponuje się z wędlinami, mięsami czy sosami. Przyprawa ta odgrywa kluczową rolę w kuchni bałkańskiej czy hiszpańskiej. Rozmaryn zawiera oleje eteryczne, miedzy innymi kamforę i eukaliptol. To dlatego jego zapach jest tak wyrazisty. Istnieje także zastosowanie innych części rośliny. Kwiaty doskonale nadają się jako niebanalny dodatek do dań sałatkowych a zdrewniałe pędy jako patyczki do nadziewania szaszłyków. Ten wspaniały pomysł na pewno zachwyci naszych gości, gdyż dzięki niemu mięso i warzywa nasycają się niepowtarzalnym smakiem i zapachem. Co więcej rozmaryn wspomaga trawienie i ma zbawienny wpływ na żołądek. Jednak to nie koniec jego zalet.

Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn święci także triumfy w kosmetyce, zwłaszcza obecnie, kiedy tam modne stają się kosmetyki naturalne. Olejek pozyskiwany z rośliny jest dodawany przez koncerny kosmetyczne do preparatów do kąpieli, balsamów oraz wód toaletowych i szamponów. Ziele zawiera flawonoidy, kwas rozmarynowy oraz właściwości odkażające i dlatego pozwala zachować nam zdrowie i urodę, na przykład jędrność skóry. Sam olejek rozmarynowy doskonale nadaje się, jako dodatek do kąpieli lub masażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy użyli kilku listków tej rośliny jako dodatku do wanny pełnej wody. W ten sposób zapewnimy sobie aromatyczną i odprężającą kąpiel.

Miłośnicy tego niesamowitego krzewu znajdą dla niego z pewnością jeszcze wiele wspaniałych zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować posadzić na parapecie czy w ogrodzie choć jedną doniczkę z rozmarynem. Roślina nie jest trudna w uprawie, a może nam dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń zarówno wzrokowych, jak i smakowych oraz zapachowych.

Doskonałe nasiona rozmarynu do siewu kupisz tutaj

Marta Niegierewicz

Koniecznie zobacz