Oregano, czyli lebiodka pospolita (dziki majeranek)

Jesteś tutaj:

Oregano, czyli lebiodka pospolita (dziki majeranek)

3,5/5 (151 ocen)

Oregano (Origanum vulgare), czyli lebiodka pospolita, jest byliną pospolicie rosnącą w środkowej Europie. Przewieziona została do Ameryki Północnej, a obecnie uprawiana w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Grecji i Meksyku. Należy do rodziny jasnotowatych. Słowo „oregano” wywodzi się z greckiego oros i oznacza góry oraz ze słowa ganos – zachwyt i piękno. Stąd pełne znaczenie słowa to „piękno gór”. Oregano, ze względu na pokrewieństwo z majerankiem, bywa także nazywane – dzikim majerankiem. W starożytnej Grecji lebiodka pospolita uznawana była za lek na wszelkie dolegliwości, a także używana jako odtrutka. Według dawnych wierzeń lebiodka chroniła ludzi i zwierzęta przed chorobami oraz była niezawodnym afrodyzjakiem, który zapewniał dozgonną miłość wybranki lub wybrańca. Obecnie oregano jest przede wszystkim ziołem, które znalazło swoje zastosowanie w kuchni. Występuje zazwyczaj w mieszankach ziół śródziemnomorskich.


Charakterystyka


Lebiodka pospolita jest byliną, która osiąga wysokość 45 cm i rozrasta się na taką samą szerokość. Zakwita w okresie letnim (od lipca do września), tworząc kwiatostany składające się z drobnych wargowych kwiatów w kolorze różowym. Kwiaty mają ziołowy zapach, który z powodzeniem wabi pszczoły i motyle. Czasami kwiaty ukryte są pośród okazałych i bujnych liści. Liście oregano są złotożółte o kształcie owalnym i zaostrzone, pokrywają je liczne włoski. Ponadto są unerwione i bardzo aromatyczne. W okresie zimowym liście rośliny zamierają i splatają się w coś na kształt poduchy, leżącej na powierzchni podłoża. Łodyga lebiodki jest kwadratowa i pokrywają ją drobne włoski. Lebiodka pospolita uprawiana jest także jako roślina ozdobna, wśród której wyróżnia się następujące odmiany:

Aureum – roślina o aromatycznych liściach w kolorze złocistym. Późnym latem lebiodka wytwarza zieleniejące się liście oraz kilka niepozornych liliowych kwiatów. Jest to odmiana płożąca o wysokości 20−50 cm.

Aureum Crispum – odmiana o takich samych cechach jak Aureum, ale o pofałdowanych brzegach liści.

Compactum – odmiana o wysokości do 15 cm i rozrastająca się na szerokość 30 cm. Ma ciemnozielone liście i zakwita licznie występującymi ciemnopurpurowymi kwiatami.

Gold Tip – wyróżnia się spośród innych odmian listkami o złotych wierzchołkach.

Oregano

Uprawa


Oregano najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie oraz na stanowisku dobrze nasłonecznionym i ciepłym. Promienie słoneczne powodują, że olejek lotny zawarty w liściach będzie miał intensywny zapach. Aromatyczny zapach przyciąga owady zapylające, dlatego oregano jest dobrą rośliną towarzyszącą. Wszystkie gatunki lebiodki nadają się do uprawy w pojemnikach stojących na parapecie. W tym celu należy posadzić roślinę w ziemi uniwersalnej, wymieszanej z gruboziarnistym piaskiem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz