Oregano, czyli lebiodka pospolita (dziki majeranek)

Jesteś tutaj:

Oregano, czyli lebiodka pospolita (dziki majeranek)

3,5/5 (151 ocen)

Po okresie kwitnienia roślinę musimy przyciąć, w ten sposób pobudzamy ją do wzrostu. Lebiodka nie lubi nadmiaru wody, co wynika z warunków panujących w środowisku jej naturalnego wzrostu, dlatego trzeba ją podlewać umiarkowanie. Oregano wymaga nawożenia wiosną i po ustaniu kwitnienia. Używamy płynnego nawozu z żywokostu, który jest najlepszym nawozem naturalnym, bogatym w potas, wapno, żelazo i magnez i przeznaczonym m.in. do dolistnego zasilania ziół sałatkowych.

Roślina uprawiana przez jeden sezon nie wymaga przesadzania oraz nawożenia, ponieważ korzysta ze składników odżywczych zawartych w podłożu.

Lebiodka pospolita


Rozmnażanie


Lebiodka pospolita rozmnaża się za pomocą nasion. Nasiona wymieszane z piaskiem lub mąką, aby były lepiej widoczne, wysiewamy wiosną. Powinny się znajdować na głębokości 0,5 cm. Pojemnik z nasionami ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 20°C. Kiełkowanie następuje po 10−20 dniach. Siewki należy umiarkowanie podlewać, gdyż są wrażliwe na zalanie. Po wzejściu młode roślinki należy przerwać lub przesadzić, aby w doniczce zostały 3−4 okazy. Nowe rośliny uzyskujemy także poprzez podział dorosłych lub z młodych przyrostów, poddanych ukorzenieniu.



Zbiór i zastosowanie


Liście rośliny zbieramy zanim zakwitnie, używając świeżych lub suszonych jako przyprawę kulinarną. Pod koniec lata należy ściąć naziemną część lebiodki pospolitej i natychmiast wykorzystać świeże liście. Oregano znajduje zastosowanie w kuchni, aby dodać potrawom aromatyczności i w celu pobudzenia apetytu. Wywary z lebiodki (do picia lub płukania) pomaga przy niestrawności, suchym i uporczywym kaszlu. Olejek tymolowy, którego zawartość w roślinie jest bardzo duża, wykazuje właściwości antyseptyczne i wykorzystywany jest w kosmetyce.

Oregano


Przeciwskazania


Oregano może wywoływać podrażnienia – dlatego trzeba umiejętnie dawkować jego spożycie. Zbyt duża ilość może obniżać zdolność organizmu do przyswajania żelaza. Lebiodka leczniczo nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży.


Inne gatunki lebiodki


Gatunek lebiodka obejmuje rośliny o właściwościach nie tylko kulinarnych (Origanum vulgare i Origanum majoranamajeranek), ale także ozdobnych, nadających się na rabaty i do ogrodu skalnego. Spośród przedstawicieli tego gatunku można wymienić O. majorana, O. amanum, O. calcaratum, O. dictamnus, O. laevigatum czy O. microphyllum.

Sklep ogrodniczy z nasionami oregano do siewu - kliknij tutaj

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz