Skuteczne sposoby zwalczania muszek owocówek

Jesteś tutaj:

Skuteczne sposoby zwalczania muszek owocówek

3,5/5 (65 ocen)

Pojawiające się w sezonie letnim owady, mogą na różne sposoby uprzykrzać nam życie. Letni wypoczynek na świeżym powietrzu zakłócają gryzące komary, pracę w ogródku utrudniają meszki i mrówki, a osy niepokoją nas podczas zbioru owoców. Nie mniej uciążliwe, choć znacznie mniejsze, są także muszki owocówki. Wprawdzie ich obecność nie zagraża nam ukąszeniem czy pogryzieniem, jednak owady gromadzące się w pobliżu owoców, przetworów lub ciast owocowych, z pewnością nie należą do miłych gości, tym bardziej, że zanieczyszczają (bakteriami, drobnoustrojami lub grzybami) i niszczą nasze pożywienie.


Charakterystyka ogólna


Poszukując informacji o muszce owocówce (wywilżna karłowata - Drosophila melanogaster, wywilżna octówka - Drosophila funebris), warto pamiętać, że nie jest ona tym samym owadem co owocówka (np. owocówka jabłkóweczka - Cydia pomonella). Muszki owocówki są bardzo małe (2-3 mm. długości) i w przeciwieństwie do owocówek nie rozmnażają się w owocach rosnących na drzewach i nie żywią się ich świeżym miąższem, a więc nie są też szkodnikami roślin. Podstawą ich diety są organizmy drożdżowe, rozwijające się w gnijących, fermentujących lub przejrzałych owocach. Ponieważ takie owoce wydzielają specyficzny, kwaskowaty zapach, owady zwabia również aromat octu owocowego oraz pozostawione w otwartych naczyniach resztki wina i soków owocowych. Te maleńkie owady gromadnie zbierają się też w pobliżu kosza na śmieci, w którym znajdują się resztki po obieraniu owoców. Jeśli zaniechamy jakiejkolwiek ingerencji, w krótkim czasie będziemy mieć w kuchni prawdziwą plagę tych owadów, gdyż rozmnażają się w zastraszającym tempie. Dorosła muszka żyje wprawdzie zaledwie ok. 3 tygodni, jednak w tym czasie samica może złożyć dziennie ok. 20-50 jaj, z których kolejne pokolenie wylęgnie się po ok. 5-10 dniach (w temperaturze pokojowej). Tak sprawny proces namnażania pozwala zrozumieć, dlaczego z kilku owadów kręcących się po naszej kuchni, w niedługim czasie robi się ich kilkadziesiąt.


Profilaktyka


Walka z muszkami owocówkami nie jest jednak łatwa, ponieważ w okresie letnio-jesiennym w naszych kuchniach zwykle nie brakuje dla nich pokarmu. Aby więc całkiem pozbyć się tych uciążliwych owadów z naszego otoczenia, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad i być przy tym bardzo konsekwentni. Przede wszystkim nigdy nie powinniśmy zostawiać na stole nakrojonych owoców, odkrytej butelki octu owocowego, obierek owocowych, naczyń po sokach, syropach i winach, kompotów oraz ciast z owocami, gdyż w ten sposób niemal na pewno zwabimy owady. Przed przyniesieniem do domu świeżych owoców, powinniśmy też starannie uprzątać całą kuchnię (blaty kuchenne, płytki ścienne, naczynia na owoce, zlew, kosz na śmieci, podłogę) oraz usunąć z niej wszystkie resztki po poprzednich owocach. Takie radykalne sprzątanie może wydawać się trochę na wyrost, jednak musimy pamiętać, że przecież z każdych pozostawionych przez muszki jaj, już po kilku dniach wylegną się nowe owady.

Muszki owocówki

Muszki owocówki

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz