Skuteczne sposoby zwalczania muszek owocówek

Jesteś tutaj:

Skuteczne sposoby zwalczania muszek owocówek

3,5/5 (60 ocen)

Metody domowe


W pozbyciu się z kuchni muszek owocówek, pomoże nam również kilka domowych, sprawdzonych sposobów:

  • Owoce, przetwory i ciasta owocowe nakrywajmy gęstą moskitierą lub przechowujmy w lodówce
  • Szczelnie zakręcajmy butelki i słoiki z sokami, przetworami, winami, kompotami czy octem owocowym
  • Kosz na śmieci zawsze przykrywajmy pokrywką, a zgromadzone w nim obierki i resztki owocowe od razu wynośmy na zewnątrz, do pojemnika zbiorczego
  • Natychmiast usuwajmy z kuchni wszystkie nadpsute i uszkodzone owoce
  • W miarę możliwości wyposażmy okna kuchenne w gęste moskitiery
  • Przygotujmy też domową pułapkę na muszki owocówki (do niewielkiego słoika nalejmy nieco octu, wina lub soku owocowego z odrobiną płynu do naczyń i dla pewności, włóżmy jeszcze kilka skórek z jabłka. Otwór zakryjmy szczelnie folią spożywczą lub gęstą moskitierą, pozostawiając w nim jedynie kilka małych dziurek zrobionych np. wykałaczką. Owady, które dostaną się do takiego pojemnika, utopią się w przygotowanym płynie lub zwyczajnie nie będą mogły z powrotem wydostać się przez małe otwory).
  • W pozbyciu się owadów może również pomóc gorące powietrze. W tym celu wystarczy podłączyć suszarkę do prądu, ustawić temperaturę na najwyższą wartość i skierować nawiew prosto na muszki.


Środki chemiczne


Kiedy wszystkie powyższe metody nie wystarczają, a muszki nadal kręcą sie wokół naszych owoców, możemy skorzystać z bardziej radykalnych metod:

1. Na ścianie, w pobliżu pojemnika z owocami przyklejmy lep na muszki owocówki, dostępny w każdym sklepie chemicznym i większym markecie spożywczym
2. Na blacie kuchennym umieśćmy gotową pułapkę na muszki owocówki, która na ogół jest bardzo skuteczna i ma dodatkowo ładny wygląd (np. zielonego jabłuszka).

W handlu dostępne są też bardziej agresywne środki chemiczne (np. w postaci sprayu), jednak w pobliżu artykułów spożywczych lepiej ich nie stosować, gdyż w konsekwencji sami możemy zatruć się spryskanymi owocami.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz