Guniak czerwczyk - opis, zdjęcia, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Guniak czerwczyk - opis, zdjęcia, szkodliwość i zwalczanie

3,4/5 (1098 ocen)

Najmniejszy z polskich chrabąszczy występuje głównie na obrzeżach lasów, na pastwiskach i ugorach. Z terenów tych może się przesiedlać na pobliskie plantacje, do sadów oraz szkółek. Choć formy dorosłe nie wyrządzają poważnych szkód gospodarczych, ich przyloty skutkują pojawianiem się żarłocznych larw, które przyczyniają się do obumierania roślin i poważnych strat materiału sadzeniowego.


Opis


Guniak czerwczyk (Amphimallus solstitalis) jest chrząszczem z rodziny żukowatych. Forma dorosła osiąga zaledwie 1,4-1,8 cm długości. Błyszczące okrywy skrzydeł tego owada mają jasnobrązowy kolor, a całe jego ciało pokrywa nastroszona, żółtobrunatna szczecina. Białe larwy osiągają długość 2,5-3 cm. Podobnie jak pędraki chrabąszczy majowych mają po trzy pary nóg i brązowe głowy z wydatnymi szczękami.


Szkodliwość


Owady doskonałe żerują na liściach, tworząc okrągłe wygryzienia w ich powierzchni, a niekiedy uszkadzając też zawiązki owoców. Na plantacjach aronii, truskawek i malin pojawiają się w drugiej połowie czerwca. Zazwyczaj ich liczebność nie jest na tyle duża, by zdołały wyrządzić poważne szkody. Najbardziej narażone na naloty guniaka czerwczyka są plantacje ulokowane w pobliżu lasów. W kolejnym sezonie po inwazji chrząszczy w glebie żerują larwy, które ogryzają korzenie niemal wszystkich gatunków roślin. Szkodniki potrafią w krótkim czasie całkowicie zniszczyć delikatne systemy korzeniowe i szyjki korzeniowe siewek oraz sadzonek. Z gatunków lasotwórczych szczególnie zagrożone są dęby, jesiony, wierzby, graby i lipy rosnące w młodnikach i szkółkach.


Rozwój


Rójka guniaka czerwczyka rozpoczyna się w czerwcu i kończy w pierwszej połowie lipca. Chrabąszcze uaktywniają się w ciepłe wieczory, dni natomiast spędzają zagrzebane w grudkach ziemi. Cykl życiowy owada doskonałego jest krótki. Po kilku tygodniach żerowania samice składają jaja w płytkich norkach i niedługo potem giną. Od wylęgu larw do przepoczwarzenia upływają 2-3 lata.

Guniak czerwczyk

Guniak czerwczyk


Prognozowanie zagrożenia


Przed założeniem sadu lub plantacji należy przeprowadzić badanie na obecność pędraków. Zalecane terminy testów to przełom kwietnia i maja oraz koniec sierpnia. Próbki gleby pobiera się z 32 dołków o wymiarach 25 x 25 x 30 cm. Następnie przesiewa się ziemię przez sito lub wyrzuca na foliową płachtę i szuka pędraków. Jeżeli w całej próbie znajdziemy ich więcej niż 4, należy zrezygnować z sadzenia roślin lub przeprowadzić zabiegi wyniszczające. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz