Chrabąszcz majowy i jego pędraki - opis, zdjęcia i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Chrabąszcz majowy i jego pędraki - opis, zdjęcia i zwalczanie

3,3/5 (386 ocen)

W ogrodach sąsiadujących z terenami leśnymi można w późnowiosenne wieczory napotkać duże, nisko latające chrabąszcze. Pojawiają się w znacznej liczbie raz na cztery lata i przez cały maj dobierają się w pary. Podziwiając ich loty warto pamiętać, że są groźnymi szkodnikami, a ich masowa inwazja może poskutkować wystąpieniem gołożerów.


Opis


Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) jest chrząszczem z rodziny żukowatych (Scarabaeidae). Owad doskonały osiąga do 2,5 cm długości. Jego owalne ciało jest czarne, a odnóża, czułki i okrywy skrzydeł brązowe. Końcówki czułków przyjmują formę charakterystycznych wachlarzyków. Na końcu odwłoka występuje charakterystyczna tarczka ogonowa, po jego bokach zaś można dostrzec białe plamy, ułożone w równe rzędy. Larwy chrabąszczy majowych to białokremowe pędraki o ciałach wygiętych w podkówkę. Mają po trzy pary nóg i duże, brązowe puszki głowowe. Po wylęgu długość ich ciał wynosi kilka milimetrów, ale z czasem dorastają nawet do 5 cm.

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy


Szkodliwość


Dorosłe formy chrabąszcza majowego żerują lokalnie drzewach i krzewach owocowych (jabłoni, porzeczce, borówce wysokiej, wiśni) i powszechnie na gatunkach leśnych (zwłaszcza na dębie, brzozie oraz wierzbie). Uszkadzają liście, pąki, kwiatostany i korę młodych pędów. Zaatakowane drzewa i krzewy wydają mało owoców i są mniej odporne na mróz. Pędraki tuż po wylęgu żerują na korzeniach delikatnych roślin, np. pod trawnikiem. Starsze larwy natomiast objadają korzenie bylin, krzewinek, a nawet młodych drzew, doprowadzając do ich osłabienia i zamierania. Często sieją zniszczenie na plantacjach truskawek.

Chrabąszcz majowy zazwyczaj występuje razem z chrabąszczem kasztanowcem, który wyrządza podobne szkody. Pędraki obu gatunków są niemożliwe do rozróżnienia gołym okiem.

Pędraki chrabąszcza majowego

Pędraki chrabąszcza majowego


Rozwój


Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego trwa 5 lat. Pędrak przez 4 lata żeruje pod powierzchnią ziemi. W czwartym sezonie wegetacyjnym przepoczwarza się i jako chrząszcz opuszcza schronienie w maju następnego roku, gdy temperatura wzrasta do 20°C. Rójka chrabąszczy trwa 6 tygodni, a ich loty odbywają się zawsze o zmierzchu. Żerowanie osobników dorosłych trwa kilka tygodni. Po upływie tego czasu samice kopią podziemne tunele na głębokości 15-20 cm. W komorach lęgowych składają żółte jaja wielkości ziaren prosa. Są one zazwyczaj zebrane w złoża liczące po kilka sztuk. W ciągu dorosłego życia samica składa do 50 jaj, po czym umiera. Po upływie 4 tygodni wylęgają się larwy, które natychmiast rozpoczynają żerowanie.

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy


Objawy występowania


Uszkodzone rośliny dość szybko usychają. Ponieważ ich korzenie są objedzone, łatwo wyciągnąć je z ziemi. Największe szkody wyrządzają larwy dwu- i trzyletnie, ponieważ ich żarłoczność jest najwyższa.

Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz