Piędzik przedzimek - szkodliwość i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Piędzik przedzimek - szkodliwość i skuteczne zwalczanie

3,5/5 (69 ocen)

Piędzik przedzimek to niepozorny motyl, którego larwy czynią duże szkody wśród wielu gatunków drzew i krzewów liściastych. Żarłoczne gąsienice mogą doprowadzić rośliny do całkowitej utraty liści, dlatego należy uważnie je obserwować i zwalczać.


Szkodliwość


Piędzik przedzimek (Operophtera brumata) wywodzi się z rodziny miernikowcowatych (Geometridae). Gąsienice tego motyla występują pospolicie na drzewach i krzewach liściastych, zarówno owocowych jak i ozdobnych czy też leśnych: lipie, grabie, dębach, wiązach, buku, brzozie, dereniu, olszy, czereśni, jabłoni, gruszy i leszczynie. Larwy żerują na rozwijających się pąkach. Świadectwem ich obecności są liście zagięte na kształt podkowy, oplecione pajęczynami. Szkodniki wygryzają nieregularne dziury w środkach blaszek liściowych i na obrzeżach liści. Jeśli inwazja jest silna, mogą wywołać gołożer. Gąsienice niszczą również pąki kwiatowe i zawiązki owoców, wyjadając w nich głębokie jamy.


Opis


U dorosłych osobników występuje dymorfizm płciowy. Samce są uskrzydlone – przednia para skrzydeł ma rozpiętość 22-28 mm i szarobrązowy kolor z charakterystycznymi, falowanymi paskami, tylna zaś jest szara. Skrzydła samic osiągają długość zaledwie 6 mm i są pokryte szarożółtymi cętkami. Żeńskie osobniki nie latają. Mają długie odnóża, a ich grube odwłoki przybierają jasnobrązowy kolor.

Owalne, pokryte drobną siateczką jaja piędzika przedzimka zaraz po złożeniu są żółtozielone, ale z czasem zmieniają barwę na pomarańczową. Występują pojedynczo i mają wielkość 0,8 mm, dlatego można je zauważyć gołymi okiem. Po wylęgu gąsienice rosną przez ok. dwa miesiące, osiągając 25-50 mm długości. Są jasnozielone, tylko ich linie grzbietowe przybierają nieco ciemniejszy odcień. Wzdłuż ciała larwy ciągną się trzy białe pasy, a linia przetchlinek ma żółty kolor. Gdy gąsienica się przemieszcza, środkowa część jej ciała wygina się do góry w kształt odwróconej litery „U” – ten charakterystyczny sposób poruszania się jest spowodowany szczególnym umiejscowieniem odnóży: trzy pary znajdują się w górnej części tułowia, a kolejne dwie na końcu odwłoka. Poczwarki piędzika przedzimka są brązowe i osiągają długość 7-8 mm.


Rozwój


Jaja zimują w szczelinach kory, blisko pąków. Gąsienice wylęgają się pod koniec marca i na początku kwietnia. Żerują w pąkach liściowych, a później na liściach. Dzięki zdolności przędzenia potrafią przemieszczać się z jednego drzewa na drugie. Na przełomie maja i czerwca schodzą do gleby, gdzie następuje proces przepoczwarzania się. Od połowy października do listopada, a nawet pierwszych dni grudnia, trwa wylot dorosłych motyli płci męskiej. Samice pełzną natomiast w kierunku korony drzewa, gdzie po zapłodnieniu składają jaja. Proces ten odbywa się podczas znacznych spadków temperatury, nawet do -9°C. Jedna samica składa do 350 jaj.

Zazwyczaj przez 3-4 lata od momentu pojawienia się piędzika przedzimka następują silne inwazje tego szkodnika, po czym może nastąpić kilka- kilkanaście lat przerwy.

Piędzik przedzimek

Piędzik przedzimek


Próg zagrożenia


W fazie zielonego pąka oraz na początku fazy białego i różowego pąka zbieramy po 10 rozet liściowych z 20 drzew. Zwalczanie szkodnika należy podjąć, jeśli w próbie 200 rozet znajdziemy 6-10 gąsienic.


Zwalczanie chemiczne


Piędzika przedzimka zwalczamy najwcześniej w fazie białego i różowego pąka, po wylęgu wszystkich gąsienic. Używamy preparatów o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Pamiętajmy, że stosując insektycydy należy przestrzegać okresu prewencji.

Grusze i jabłonie:

 • Affirm 095 SG (2,5-3 l/ha);
 • Karate Zeon 050 CS (0,15-2 l/ha);
 • Sumi-Alpha 050 EC (0,45 l/ha);
 • Wojownik 050 CS (0,15-0,2 l/ha).

Preprarat Affirm 095 SG stosujemy wyłącznie po kwitnieniu, a pozostałe z wymienionych środków przed kwitnieniem lub bezpośrednio po jego zakończeniu.

 

Śliwy:

 • Karate Zeon 050 CS (0,15-2 l/ha);
 • Sumi-Alpha 050 EC (0,45 l/ha);
 • Wojownik 050 CS (0,15-0,2 l/ha).

 

Czereśnie:

 • Sumi-Alpha 050 EC (0,45 l/ha);
 • Wojownik 050 CS (0,15-0,2 l/ha) – przy masowym wystąpieniu gąsienic można opryskać drzewa na początku fazy białego pąka.

 

Leszczyna:

 • Karate Zeon 050 CS (0,15-2 l/ha);
 • Wojownik 050 CS (0,15-0,2 l/ha) – tym środkiem opryskujemy leszczynę dopiero po zakończeniu kwitnienia.
 • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz