Choroby borówki amerykańskiej - przegląd objawów i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Choroby borówki amerykańskiej - przegląd objawów i zwalczanie

3,5/5 (192 ocen)

Borówka amerykańska lub inaczej wysoka (Vaccinium corymbosum) to w naszym kraju stosunkowo nowy krzew jagodowy, który w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. Obecnie borówki można już spotkać w wielu przydomowych ogrodach, choć ich uprawa wcale nie jest prosta. Niewłaściwa pielęgnacja i nieodpowiednie stanowisko, może łatwo osłabić krzewy i doprowadzić do wystąpienia groźnych chorób. Źródłem patogenów mogą być także sadzonki, które ze względu na rosnący popyt, coraz częściej sprowadza się z zagranicy.


Wśród chorób borówki amerykańskiej znajdują się między innymi:


Zgorzel pędów borówki wysokiej – groźna choroba grzybowa, powodująca duże straty w uprawie borówki. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są grzyby (Godronia cassandrae i Diaporthe vaccinii), powodujące rozległe nekrozy na jednorocznych i dwuletnich pędach. Przy silnym porażeniu zmiany chorobowe mogą objąć również korzenie, doprowadzając roślinę do śmierci. Patogen wnika do wnętrza komórek przez drobne rany, powstałe po opadnięciu liści. Początkowo w miejscach zakażenia widoczne są okrągłe, brunatne plamy otoczone czerwoną obwódką. Z czasem plamy się powiększają, skórka na pędzie staje się srebrzysta, a następnie ciemnieje i pęka. Na powierzchni plam widoczne są czarne skupiska zarodników, które podczas wilgotnej pogody przenoszą się na kolejne rośliny. Walka z chorobą jest bardzo trudna, gdyż nie ma na nią obecnie zarejestrowanych żadnych środków ochrony. Aby ograniczyć jej występowanie należy oprzeć się więc głównie na profilaktyce czyli starannym wyborze miejsca uprawy, właściwej pielęgnacji roślin, usuwaniu porażonych pędów oraz zakupie zdrowych sadzonek.

Szara pleśń – to kolejna choroba grzybowa atakująca borówkę. Wywołuje ją grzyb (Botrytis cinerea), który poraża pędy, liście, kwiaty i owoce. Na młodych pędach powoduje powstawanie nekrotycznych plam, pokrytych szarym, pylistym nalotem i doprowadza do zamierania niezdrewniałych wierzchołków. Porażone grzybem liście i kwiaty brunatnieją i zasychają, natomiast owoce gniją i opadają. Na wszystkich chorych częściach rośliny, widoczny jest charakterystyczny, szary nalot. Walka z chorobą opiera się głównie na profilaktyce: właściwym cięciu krzewów, usuwaniu porażonych pędów oraz zakupie zdrowych sadzonek ze sprawdzonego źródła. Na chorobę jest obecnie dostępnych także kilka środków ochrony, zarejestrowanych w MRiRW (Switch 62,5 WG, Rovral Aquaflo 500 SC, Polyversum WP).

Antraknoza – groźna choroba borówki, wywoływana przez grzyb Colletorichum acutatum. Choroba objawia się występowaniem na liściach, owocach i pędach dużych, brunatnych plam otoczonych czerwoną obwódką. Porażone owoce miękną, kurczą się, gniją i pokrywają pomarańczowo-rdzawymi, mokrymi plamami, zawierającymi zarodniki grzyba. Porażeniu roślin i rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja wilgotna pogoda. Podobnie jak w przypadku innych chorób borówki, najważniejsza jest profilaktyka, polegająca głównie na usuwaniu wszystkich porażonych części rośliny. Obecnie do ochrony borówki przed antraknozą zarejestrowane są dwa środki: Polyversum WP  i Switch 62,5 WG.

Biała plamistość liści borówki – dość często spotykana choroba grzybowa, wywołana przez Septoria albopunctata. Jej objawem są pojawiające się na liściach małe, okrągłe, jasne plamy z czerwoną obwódką. Plamy mogą wystąpić również na pędach i owocach. Choroba zwykle nie doprowadza do śmierci roślin, ale może je bardzo osłabić, narażając na atak groźniejszych patogenów. Na chorobę nie ma obecnie żadnych zarejestrowanych środków ochrony, dlatego walka z nią oparta jest wyłącznie na profilaktyce i polega na usuwaniu opadłych liści oraz zakupie zdrowego materiału szkółkarskiego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz