Rozmnażanie borówki amerykańskiej - skuteczne sposoby

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie borówki amerykańskiej - skuteczne sposoby

3,4/5 (150 ocen)

Od kilku lat borówka wysoka nazywana też amerykańską (Vaccinium corymbosum) stała się w naszym kraju jednym z bardziej cenionych krzewów jagodowych, dlatego coraz częściej można ją spotkać w przydomowych ogrodach. I chociaż jej uprawa nie jest łatwa, warto podjąć się tego zadania, gdyż borówka wydaje bardzo smaczne owoce, bogate w szereg witamin i składników mineralnych, wykorzystywane głównie, jako owoce deserowe. Do uprawy poleca się głównie następujące odmiany: „Bluecrop”, „Bluegold”, „Spartan”, „Sunrise”, „Duke”, „Patriot” i „Brigittę”.


Sposoby rozmnażania borówki


Przed podjęciem uprawy borówki, musimy zaopatrzyć się w sadzonki. Zwykle kupujemy je w szkółce lub w centrum ogrodniczym, ale jeśli dysponujemy odpowiednimi warunkami, możemy spróbować pozyskać młode rośliny we własnym zakresie. Ich rozmnażanie polega głównie na sadzonkowaniu pędów pobranych z dorosłego egzemplarza, dlatego należy posiadać chociaż jeden, dorodny i zdrowy krzew mateczny, z którego będzie można pobierać materiał na sadzonki. Borówkę wysoką możemy rozmnażać za pomocą sadzonek zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych (co w warunkach amatorskich jest dość trudne) oraz za pomocą odkładów.


Sadzonki zielne i półzdrewniałe


Sadzonki zielne i półzdrewniałe pobiera się z dorosłego krzewu borówki na początku lata (VI-VII), przycina na długość ok. 10 cm. i usuwa liście, pozostawiając jedynie dwa najsilniejsze, które skraca się o połowę. Sadzonkę nacina się u podstawy, zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w czystym torfie lub torfie zmieszanym z piaskiem (odczyn podłoża powinien być kwaśny i wynosić ok. 3,5-4,5). Następnie pojemnik z sadzonkami ustawia się w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu (np. szklarni, dodatkowo okrywając go tunelem foliowym i pilnując, by latem sadzonki się nie przegrzewały), ponieważ borówka wysoka najlepiej ukorzenia się przy bardzo dużej wilgotności powietrza (nawet 90-95%) i dość wysokiej temperaturze podłoża i powietrza wynoszącej ok. 20-25°C. W odpowiednich warunkach, okres ukorzeniania wynosi ok. 2 miesięcy.


Sadzonki zdrewniałe


Sadzonki zdrewniałe pobiera się z roślin na początku zimy i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny lub pozyskuje się wczesną wiosną (III-IV) i od razu wysadza do podłoża. Prawidłowa sadzonka powinna być pobrana z pędów nie posiadających pąków kwiatowych i wierzchołkowych (ukorzeniają się bardzo słabo lub wcale) i mieć ok. 10-15 cm. długości. Podstawę sadzonki zanurza się w ukorzeniaczu i umieszcza w podłożu torfowym lub torfowo-piaskowym na taką głębokość, aby na powierzchni znajdowały się jedynie dwa najwyżej położone oczka. Warunki ukorzeniania sadzonek są podobne, jak w przypadku sadzonek zielnych.


Pielęgnacja młodych sadzonek


Po ukorzenieniu sadzonek, folię z pojemników się zdejmuje, a przed zimą skrzynki zabezpiecza się grubą włókniną i obsypuje ich boki liśćmi lub trocinami. Wiosną następnego roku sadzonki wysadza się do pojedynczych skrzynek wypełnionych mieszanką kwaśnego torfu i piasku z niewielkim dodatkiem wolnodziałającego nawozu dla roślin kwasolubnych, a następnie umieszcza na zagonie pod cieniówkami. Przez cały sezon wegetacyjny, sadzonki systematycznie się podlewa i odchwaszcza, a jesienią wysadza na miejsce stałe, uprzednio dodając do podłoża kwaśny torf. Młode rośliny ściółkuje się trocinami (nie mogą być świeże), nawozi siarczanem amonu i systematycznie podlewa, gdyż borówki wysokie są niezwykle wrażliwe na przesuszenie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz