Nawożenie borówki amerykańskiej. Przedstawiamy zasady

Jesteś tutaj:

Nawożenie borówki amerykańskiej. Przedstawiamy zasady

3,3/5 (470 ocen)

Nawożenie jest – obok podlewania – najistotniejszym elementem pielęgnacji borówki amerykańskiej. Aby zasilać krzewy w prawidłowy sposób, należy poznać ich potrzeby pokarmowe.


Dawki składników pokarmowych


Ilość potrzebnych składników odżywczych najlepiej określić na podstawie chemicznej analizy gleby. Informacje dotyczące dawkowania, podawane na opakowaniach nawozów, są mało precyzyjnie, a przy nietypowej pogodzie mogą okazać się bezużyteczne. Warto znać orientacyjne dawki nawozów, ale należy pamiętać o konieczności ich modyfikacji w zależności od warunków pogodowych i sposobu uprawy gleby.

Orientacyjne dawki makroskładników dla borówki amerykańskiej w Polsce (K. Ścibisz, 1992).

Składnik

Dawka (g/1m2)

Rodzaj nawozu

Azot (N)

3-5

siarczan amonowy, saletra amonowa, mocznik

Potas (K2O)

5-8

siarczan potasowy, kalimagnezja, sól potasowa

Fosfor (P2O5)

3-6

superfosforat, fosforan amonowy

Magnez (MgO)

2-8

siarczan magnezu

 

Wybór nawozu – wskazówki ogólne


Wiosną należy przede wszystkim uzupełnić niedobory azotu, ponieważ do wzrostu i owocowania składnik ten jest borówkom niezbędny. Podczas dużych opadów deszczu azot jest wymywany w głąb gleby, więc znajduje się poza zasięgiem krótkiego systemu korzeniowego borówek. Dlatego w wilgotnych latach zwiększamy jego dawki nawet dwukrotnie.

Niezbędne do obfitego owocowania jest również zasilanie naszych krzewów potasem. Sól potasową stosujemy tylko późną jesienią, gdyż wiosną mogłaby uszkodzić korzenie borówek. Zasada ta dotyczy wszystkich nawozów w formie chlorkowej.
Inne potrzebne makroelementy to fosfor i magnez. Superfosforat stosujemy jesienią, fosforan amonowy natomiast może posłużyć jako pierwsza dawka wiosennego zasilania azotem. Dostarczanie magnezu jest konieczne zazwyczaj w przypadku młodych krzewów i upraw na lekkich glebach – wykładamy go jednorazowo, wiosną.


Nawóz startowy


O zasobność podłoża w składniki odżywcze warto zadbać już podczas sadzenia. Borówkom należy zapewnić odpowiednio niski odczyn gleby (3,5 do 4,0 pH). W tym celu najżyźniejszą, wierzchnią warstwę ziemi mieszamy z torfem wysokim i przekompostowanymi trocinami z drzew iglastych w stosunku 1:1,5:0,5. Do tak przygotowanego podłoża dodajemy nawozy potasowy i fosforowy. Jeśli sadzimy krzewy na bardzo lekkiej glebie, możemy wzbogacić ją obornikiem. W przeciwnym razie nie stosujemy nawozów organicznych, które nie wpływają na owocowanie lepiej niż mineralne, a mogą sprzyjać zachwaszczeniu.


Nawożenie w pierwszym roku po posadzeniu


W pierwszym roku borówki wymagają zasilenia azotem. Jeśli zaściółkowaliśmy je trocinami, należy zastosować podwójną dawkę tego makroskładnika. Dzielimy ją na trzy części i nawozimy krzewy przed pojawieniem się pąków, pod koniec kwitnienia (w II połowie maja) oraz w III dekadzie czerwca. Nigdy nie dokarmiamy borówek azotem później niż pod koniec czerwca, ponieważ opóźnimy w ten sposób proces drewnienia pędów, przez co rośliny mogą przemarznąć.

W tym sklepie znajdziesz bogatą ofertę nawozów do borówki.

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz