Sadzenie borówki amerykańskiej

Jesteś tutaj:

Sadzenie borówki amerykańskiej

3,6/5 (38 ocen)

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) bardziej znana jako amerykańska, jest dość wysokim, rozłożystym krzewem owocowym należącym do rodziny wrzosowatych. Jej smaczne, niezwykle wartościowe, niebiesko-granatowe jagody są znane i cenione na całym świecie, a od niedawna stały się też popularne w naszym kraju. Amatorzy tych smakowitych owoców próbują sadzić krzewy w przydomowych ogrodach, jednak ich uprawa często kończy się niepowodzeniem. Powodem takiej sytuacji są bardzo szczególne wymagania borówki w stosunku do warunków siedliskowych oraz zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego właściwy wybór i przygotowanie stanowiska przed posadzeniem roślin, ma duży wpływ na powodzenie uprawy.


Wybór stanowiska


Jeśli posiadamy do dyspozycji leśną działkę z dobrze oświetloną polaną, położoną na stosunkowo wilgotnych (nie podmokłych) i ciepłych terenach, z uprawą borówki nie powinniśmy mieć większych kłopotów i możemy liczyć na obfite zbiory. Znacznie trudniej wygospodarować dla roślin odpowiednie miejsce w typowym ogrodzie, gdyż na ogół ani podłoże, ani stanowisko nie będzie odpowiadało tym krzewom. W ogrodzie położonym z dala od lasu, gleba rzadko posiada dostatecznie kwaśny odczyn, a podłoże nie jest wystarczająco próchnicze i wilgotne, dlatego rośliny posadzone w takim miejscu chorują, karleją i bardzo słabo owocują. Jeśli więc chcemy z powodzeniem uprawiać te atrakcyjne krzewy owocowe, musimy bardzo dokładnie przemyśleć wybór stanowiska i naprawdę starannie je przygotować. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać, to wybór miejsca uprawy. Odpowiednie stanowisko nie powinno znajdować się w zagłębieniu terenu (ze względu na możliwość wystąpienia zjawiska zastoiny mrozowej) ani w miejscu suchym lub podmokłym. Musi mieć również dostatecznie słoneczną wystawę oraz być osłonięte przed wiatrem.

 


Borówka amerykańska


Przygotowanie podłoża i sadzenie roślin


Kiedy mamy już wybrane miejsce, musimy zadbać o odpowiedni odczyn podłoża, w którym będą rosnąć krzewy. Najwłaściwszy odczyn dla borówki amerykańskiej to pH w granicy 3,5-4,5, jednak typowe gleby ogrodowe nie są aż tak kwaśne. Aby więc można było na nich uprawiać borówkę, należy rok wcześniej zakwasić glebę dodatkiem nawozu siarkowego. Ponieważ jednak zmiana odczynu tym sposobem trwa dość długo i nie zawsze daje spodziewane efekty, lepiej i szybciej jest przygotować dla borówki specjalnie wyizolowane miejsce uprawy.

W tym celu na wyznaczonym miejscu należy wykopać odpowiednio duży otwór (ok. 60 cm. szer. i 1 m. głębokości), wyłożyć go w całości grubą, ciemną folią ogrodniczą, na spodzie wykonać kilka otworów odpływowych i wypełnić do połowy mieszanką kwaśnego torfu z ziemią kompostową i niewielkim dodatkiem piasku (w proporcjach ok. 3:1:1). Na takim podłożu należy ułożyć bryłę korzeniową krzewu tak, aby znajdowała się na podobnym poziomie lub najwyżej 1-2 cm. głębiej niż rosła dotychczas. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz