Sadzenie borówki amerykańskiej

Jesteś tutaj:

Sadzenie borówki amerykańskiej

3,6/5 (38 ocen)

Przed posadzeniem sadzonki doniczkowanej należy nieco rozluźnić jej bryłę korzeniową, a rośliny z odkrytym korzeniem umieścić na pół godziny w wodzie. Następnie umieszczoną w dole sadzonkę zalewamy wodą, a po spłynięciu jej nadmiaru wypełniamy otwór  pozostałą częścią mieszanki torfowej.

Po posadzeniu roślin, podłoże lekko ugniatamy, dobrze podlewamy i ściółkujemy grubą warstwą kory, trocin lub igieł sosnowych. Jeśli rośliny sadzimy na glebach leśnych, wykopane otwory mogą być o połowę płytsze, a podłoże wystarczy jedynie zaprawić kwaśnym torfem, bez konieczności wykładania go folią. Ze względu na duże rozmiary krzewów, przy sadzeniu należy zachować odstęp odpowiedni do siły wzrostu sadzonej odmiany (na ogół jest to ok. 1-1,5 m pomiędzy roślinami w rzędzie).


Borówka amerykańska


Termin sadzenia i pielęgnacja krzewów


Najlepszym terminem do sadzenia borówki amerykańskiej jest późne lato (k. VIII) lub wczesna jesień, chociaż rośliny doniczkowane można też wysadzać w innych terminach. Po posadzeniu, krzewy delikatnie przycinamy, skracając ich pędy o ok. 2/3 (rośliny sadzone jesienią przycinamy wiosną). Przez następne 3-4 lata wykonujemy cięcie sanitarne, polegające głównie na usuwaniu pędów przemarzniętych, uszkodzonych lub pokładających się, a właściwe cięcie prześwietlające rozpoczynamy od 4-5 roku uprawy. Jego systematyczne wykonywanie, dostosowane do siły wzrostu roślin oraz regularne nawadnianie krzewów w czasie suchych okresów wiosny i lata, jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie uprawy borówki amerykańskiej.

Ostatnim ważnym elementem mającym istotny wpływ na dobre plonowanie krzewów, jest właściwy dobór odmian. Borówki są roślinami obcopylnymi, więc w ogrodzie należy posadzić przynajmniej po jednej odmianie kwitnącej w tym samym czasie. Dobrze jest również dobrać rośliny w taki sposób, żeby wymieniały się porą owocowania i plonowały od lipca aż do późnej jesieni. Nie bez znaczenia jest też wybór odmiany dostosowanej do warunków klimatycznych panujących na terenie, na którym rośliny będą uprawiane. Jeśli posadzimy odmianę źle znoszącą chłody (np. np. „Eliot” lub „Herbert”) w zimnych rejonach kraju, krzewy mogą nie przetrzymać zimy lub zostać poważnie uszkodzone przez niskie temperatury.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz