Jak rozmnażać winogrona? Zobacz najskuteczniejsze sposoby!

Jesteś tutaj:

Jak rozmnażać winogrona? Zobacz najskuteczniejsze sposoby!

3,3/5 (2431 ocen)

W uprawie amatorskiej nowe okazy winorośli pozyskuje się metodami wegetatywnymi, ponieważ nasiona nie powtarzają cech okazów matecznych. Najlepsze efekty przynosi rozmnażanie winogron przez odkłady, sadzonkowanie pędów zdrewniałych i szczepienie.


Sadzonki zdrewniałe na rozsadniku


Do sadzonkowania nadają się wyłącznie zdrewniałe łozy (pędy) winorośli. Z odmian odpornych na mróz pobieramy je na przełomie lutego i marca, a z wrażliwszych pod koniec listopada. Każda sadzonka powinna mieć średnicę minimum 6 mm i przynajmniej 2 oczka, ale najlepiej ukorzeniają się pędy o 3-4 węzłach i długości 30 cm. Podczas pobierania należy zadbać, byśmy potrafili odróżnić górę sadzonki od dołu. W tym celu górę łozy przycina się ukośnie, a dół prostopadle do pąka – oba cięcia wykonujemy w odległości 1 cm od oczek.

Sadzonki wiążemy w pęczki i odkładamy na zimę do chłodnej piwnicy. Ukorzeniamy je wstępnie w wilgotnym piasku, przysypując nim dolne końcówki roślin. Można również zadołować je w ogrodzie, na głębokości 20-30 cm. Sadzonki wymagają zabezpieczenia przed mrozem, dlatego przysypujemy je torfem, sterylnym piaskiem albo trocinami. W kwietniu przenosimy młode winorośle na rozsadnik. Podłoże powinno być oczyszczone z chwastów i nawiezione obornikiem bądź kompostem w ilości 4kg/m2 (nie bezpośrednio przed sadzeniem). Rozmieszczamy młode rośliny co 15-20 cm na takiej głębokości, by ponad powierzchnię ziemi wystawały tylko ich górne pąki.

Winorośl ukorzenia się bardzo łatwo. Już jesienią następnego roku możemy przenieść młode okazy z rozsadnika na miejsce stałe. Ich pędy przycinamy nad drugim oczkiem i zasypujemy ziemią, by zmniejszyć ryzyko uschnięcia. Jeśli w sezonie wegetacyjnym małe winorośle nie zaczęły wytwarzać liści, skracamy je do 1.-2. pąka i zostawiamy w tym samym miejscu na kolejną zimę, okrywając przed mrozem.


Sadzonki zdrewniałe w domu


W rejonach o bardzo srogich zimach można ukorzeniać sadzonki w domu, w litrowych pojemnikach. Pod koniec lutego zabieramy sadzonki z piwnicy i przesadzamy je do doniczki. Podłoże powinno składać się z humusowej gleby z domieszką odkwaszonego torfu, piasku i kompostu. Optymalna temperatura do wytworzenia korzeni wynosi 24-26°C. Sadzonki muszą przebywać w oświetlonym miejscu. Jeśli obawiamy się przesychania, możemy zabezpieczyć wystające ponad podłoże części roślin parafiną.

Gdy z pąków zaczną wybijać latorośle, przenosimy sadzonki do gruntu. W ziemi formujemy zagłębienie o kształcie misy i sadzimy młode winorośle na jego dnie. Glebę do środka dołu zagarniamy stopniowo, by krzewy wytworzyły silne podziemne pnie.

Jeśli dysponujemy mnożarką, możemy spróbować najszybszej metody ukorzeniania sadzonek. Łozy tniemy na krótkie odcinki – 1 cm pod oczkiem i 2 cm nad nim. Moczymy je w ciepłej wodzie przez 24 godziny, a następnie sadzimy w płytkim naczyniu wypełnionym piaskiem i wstawiamy do mnożnika. Temperatura powinna wynosić 25-30°C. Dbamy o stałą wilgotność podłoża, a gdy zaczną się rozwijać korzenie przenosimy sadzonki do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 20°C.

Sadzonka winorośli

Sadzonka winorośli


Odkład chiński


Łatwym sposobem pozyskania większej liczby młodych okazów jest tzw. odkład chiński, który wykonujemy wczesną wiosną lub późną jesienią. Z okazu matecznego wybieramy jeden długi pęd i zakopujemy go w ziemi na głębokości 4-5 cm. W sezonie wegetacyjnym spulchniamy podłoże i usuwamy chwasty. Niebawem spod ziemi zaczną wybijać latorośle. Gdy z winorośli opadną liście, odsłaniamy zakopany pęd, odcinamy go od rośliny matecznej i rozdzielamy poszczególne sadzonki, które następnie przenosimy na miejsce stałe. Jeśli chcemy uniknąć przesadzania, możemy wykonać odkład pojedynczy – wierzchołek zakopanego pędu przywiązujemy do palika i przycinamy nad 2.-3. pąkiem.


Szczepienie – dlaczego warto?


W uprawie amatorskiej można szczepić cenne odmiany winogron na mniej wartościowych okazach. Ich zielone pędy, np. odrosty wybijające z podłoża, wykorzystujemy jako podkładki. Zrazy przygotowujemy z jednorocznych, zdrewniałych pędów cenniejszych roślin. Na jednym krzewie można zaszczepić kilka nowych odmian. Pamiętajmy, że prawidłowo przeprowadzone szczepienie zwiększa odporność szlachetnych winorośli na choroby i szkodniki.


Najcenniejsze odmiany do rozmnażania przez szczepienie


1) Winogrona jasne
 • ʻBiancaʼ – średnio wczesna odmiana doskonała na wino, odporna na mrozy i choroby grzybowe;
 • ʻHimrodʼ – deserowa odmiana beznasienna, bardzo silnie rosnąca i wytrzymała na mróz;
 • ʻIzaʼ – odmiana deserowa o średnio silnym wzroście;
 • ʻReformʼ – wczesna odmiana do produkcji wina, odporna na mróz;
 • ʻRefrenʼ – plenna odmiana deserowa o silnym wzroście;
 • ʻRelianceʼ – pozbawiona nasion odmiana deserowa.
2) Winogrona ciemne
 • ʻAldenʼ – późna odmiana deserowa o silnym wzroście i wysokiej plenności, wytrzymała na mróz;
 • ʻAlwoodʼ – bardzo plenna późna odmiana, całkowicie odporna na szkodniki, choroby i duże spadki temperatur;
 • ʻCanadiceʼ – beznasienna odmiana deserowa;
 • ʻCascadeʼ – wczesna odmiana o umiarkowanym wzroście, całkowicie odporna na choroby grzybowe, doskonała na wino;
 • ʻSchuylerʼ – plenne krzewy o bardzo silnym wzroście i wczesnych owocach, podatne na mączniaka rzekomego.

Rozmnażanie winogron

Rozmnażanie winogron


Szczepienie na latoroślach


Jesienią pobieramy łozy z odmian, które chcemy rozmnażać. Należy przetrzymać je w suchej i chłodnej piwnicy do nastania wiosny. Wtedy dzielimy pędy na mniejsze fragmenty, dbając, by na każdym znajdował się jeden pąk. Przez 2-4 godziny moczymy zrazy w preparacie Chinosol 0,5%, Fundazol 0,1% lub Topsin 0,1%. Następnie odkładamy je do wyschnięcia i zbieramy do foliowych woreczków, które przechowujemy w lodówce, w temperaturze 2-4°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz