Kiedy i jak przycinać winogrona? Praktyczne porady!

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przycinać winogrona? Praktyczne porady!

3,4/5 (1243 ocen)

Najbardziej pracochłonnym i zarazem najistotniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie winogron jest ich systematyczne przycinanie. Kondycję krzewów warunkuje nie tylko sposób cięcia, lecz również jego termin. Radzimy, kiedy przycinać winogrona, by uniknąć płaczu łozy i uzyskać wysokie plony.


Cięcie formujące


Zdrowiu winorośli służy cięcie na przedwiośniu, przed ruszeniem wegetacji. Jeśli wykonamy zabieg w późniejszym terminie, przycięte pędy będą wydzielać sok (tzw. płacz łozy). Zbyt duża utrata soku osłabi wzrost krzewu, a zatem cięcie minie się ze swoim celem, którym jest pobudzenie młodego okazu do wytworzenia licznych nowych pędów.

W pierwszym roku po posadzeniu skracamy pęd główny winorośli nad drugim pąkiem od ziemi. Z pozostawionych pąków rozwiną się dwie łozy, z których zostawiamy tylko silniejszą, rosnącą do góry, a słabszą wycinamy kolejnej wiosny.

Cięcie w trzecim roku zależy od formy, którą chcemy nadać naszej winorośli. Z silnych pędów bocznych możemy wyprowadzić już ramiona szpaleru. Pamiętajmy, że cięcie pędów zdrewniałych należy wykonywać na przedwiośniu, a zielone pędy boczne można usuwać w czasie wegetacji.


Cięcie na owocowanie


Winorośl plonuje wyłącznie na jednorocznych pędach zdrewniałych. Na jednej płodnej latorośli mogą zawiązać się 2-3 grona. Pamiętajmy przy tym, że owoce nie powstaną z pierwszego i drugiego pąka (licząc od podstawy pędu) ani z pąków zastępczych. Dlatego też, aby plonowanie było obfite, każdego roku wykonujemy tzw. cięcie na owocowanie. Skracamy wtedy 70-90% pędów jednorocznych oraz cześć dwuletnich, by odmłodzić krzew. Odmiany bardzo plenne przycinamy tak, by na jednorocznej łozie zostało 1-5 pąków, średnio plennym pozostawiamy 6-8 pąków, a mało plennym – 8-10. Część pędów warto przyciąć na 2 pąki – z nich wybiją silne pędy zastępcze, które w przyszłym sezonie będziemy ciąć na owocowanie. Aby owoce osiągnęły jak najlepszą jakość, na 1 m bieżący krzewu powinno przypadać 6-12 pędów płodnych.

Podobnie jak w przypadku młodych, dopiero formowanych krzewów, winorośl owocującą należy ciąć na przedwiośniu. Przestrzeganie tego zalecenia pomoże nam ograniczyć straty soku, co przyczyni się do poprawy jakości plonu. Zbyt obfity płacz łozy może bowiem przyczynić się do niewybicia części pąków, a tym samym osłabienia owocowania.

Cięcie winogron

Cięcie winogron


Zabiegi wykonywane latem


Plonująca winorośl wymaga dodatkowego cięcia pielęgnacyjnego latem. Celem tej operacji jest zapewnienie roślinie zrównoważonego wzrostu i równomiernie obciążenie krzewu owocowaniem. Zabiegi wchodzące w skład cięcia letniego można wykonywać od maja do września. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz