Kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Cenne wskazówki

3,3/5 (54 ocen)

Każdy sadownik wie, że umiejętnie przeprowadzone cięcie znacząco zwiększa plonowanie drzew. Wybór odpowiedniego terminu na przeprowadzenie tej niezwykle ważnej operacji może jednak okazać się kłopotliwy. Poniżej podpowiadamy, kiedy prawidłowo przycinać drzewka owocowe.


Termin cięcia zimowego


W dużych sadach produkcyjnych cięcie drzew owocowych rozpoczyna się już w styczniu, termin ten jest jednak bezpieczny tylko dla najodporniejszych odmian jabłoni. Na działkach i w przydomowych ogrodach cięcie wykonuje się później – od lutego do końca kwietnia. Po srogiej zimie warto odłożyć zabieg aż do fazy kwitnienia, by przekonać się, które gałęzie przemarzły.

W pierwszej kolejności tniemy jabłonie, jako drzewa najbardziej wytrzymałe na niskie temperatury. Następnie zabiegowi można poddać grusze, śliwy i wiśnie. W przypadku brzoskwiń, moreli i czereśni czekamy z cięciem do kwietnia lub przenosimy zabieg na lato.


Systemy cięcia zimą


Na przedwiośniu przeprowadzamy cięcie formujące młodych drzewek, których korony dopiero się kształtują. Jest to również termin prześwietlania wszystkich odmian odpornych na niskie temperatury oraz choroby kory. W ramach tego zabiegu usuwa się pędy wybijające pionowo, rosnące do środka korony i zagęszczające jej wierzchołek, a także gałęzie słabe, przemarznięte i połamane. W zależności od stopnia zaniedbania danego okazu wycinamy 20-50% jego pędów.

Prześwietlanie można połączyć z cięciem odnawiającym, które polega na usuwaniu starszych, trzyletnich gałęzi. Zabieg ten jest niezbędny do obfitego plonowania, ponieważ większość drzew zawiązuje owoce na pędach jednorocznych i dwuletnich. Nadmiar gałązek, które nie owocują, nie tylko osłabia witalność drzewa, ale również niepotrzebnie zagęszcza koronę, ograniczając jej przewiewność i dostęp światła do jej wnętrza.

Raz na kilka lat przy okazji prześwietlania starszych drzew warto skrócić ich konary. Zabieg ten nazywamy cięciem odmładzającym. Duże rany po cięciu należy zawsze zabezpieczać farbą emulsyjną (najlepiej z dodatkiem fungicydu) albo pastą ogrodniczą. Pamiętajmy również, że w pierwszym roku po cięciu plonowanie odmłodzonego drzewa słabnie, ale w kolejnych latach na nowych pędach owoconośnych zawiązuje się bardzo dużo kwiatów.

Przycinanie drzewka owocowego

Przycinanie drzewka owocowego


Termin cięcia letniego


Okres wykonywania cięcia letniego trwa od początku czerwca do pierwszej połowy września. Termin ten jest polecany przede wszystkim w uprawie gatunków wrażliwych na przemarzanie, takich jak brzoskwinia, morela i czereśnia. Również drzewka wiśni prześwietla się często dopiero po zbiorze owoców, rezygnując z cięcia zimowego w ramach profilaktyki zdrowotnej. Przycinanie drzew na przełomie lipca i sierpnia ułatwia ich ochronę, ponieważ w tym okresie panuje zazwyczaj sucha i ciepła pogoda, która nie sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz