Kiedy i jak przycinać grusze?

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak przycinać grusze?

3,3/5 (145 ocen)

Grusze są jednymi z najbardziej popularnych drzew owocowych uprawianych w Polsce. Nie mniej jednak uprawa grusz nie należy do najłatwiejszych. Aby drzewa dobrze owocowały wymagają odpowiedniej pielęgnacji i opieki. Do podstawowych elementów pielęgnacyjnych grusz należy cięcie, które ma na celu uformowanie korony drzewa. Dobrze ukształtowana korona sprzyja wysokiemu plonowaniu drzew, umożliwia dostęp  światła do najniżej położonych pędów, prawidłową cyrkulację powietrza oraz ułatwia zbiór owoców. Nieprzycinana grusza skutkuje niskim plonowaniem, nieregularnym owocowaniem oraz utrudnieniem w wykonywaniu zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy krok po kroku kiedy i jak przycinać grusze, aby zdrowe drzewo wydało smaczne i soczyste owoce.


Formowanie szkieletu


Obecnie istnieje kilka tysięcy gatunków uprawnych grusz i wśród nich wyróżnia się drzewa wolno rosnące, np. Amfora  i szybko rosnące, np. Delibias. Jeżeli chcemy mieć mniej problemów z formowaniem gruszy, lepiej wybrać odmianę wolno rosnącą, ponieważ charakteryzuje się ona stosunkowo luźną koroną i powolnym tempem wzrostu.

Po zasadzeniu drzewka owocowego możemy przystąpić do pierwszego cięcia. Pamiętajmy, że każde większe cięcie gruszy powinno się przeprowadzać wczesną wiosną, więc jeżeli zasadziliśmy drzewko jesienią, należy odłożyć cięcie do nastania wiosny.

Pierwsze cięcie ma na celu uformowanie korony drzewa, którego wielkość powinna być dostosowana do jeszcze słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Drzewo przycinamy do wysokości 1,1 m, aby dać szansę roślinie wytworzyć 4-6 głównych pędów bocznych – to tak zwany szkielet drzewa. Jednocześnie usuwamy wszystkie pędy znajdujące się poniżej 60 cm wysokości.


Formowanie korony


Kiedy już wyrosną mocne pędy boczne wybieramy spośród nich 5, które z pniem przewodnika utworzą dość szeroki kąt. Wybrane gałęzie należy przyciągnąć do ziemi przy użyciu sznurka, który przymocowujemy do ziemi metalowymi szpilami albo jakimkolwiek obciążnikiem, np. dużymi kamieniami. Optymalny kąt wygięcia powinien wynosić 45º w stosunku do pnia przewodnika. Jeżeli wygniemy zbyt mocno pędy, mogą się one ułamać podczas złej pogody albo znacznie spowolnić owocowanie.  Odpowiednio wygięte pędy przyjmą właściwą formę po upływie około 8 tygodni. Ten etap formowania jest bardzo ważny, ponieważ pędy gruszy mają tendencję do wzrostu pionowego w górę. Wygięcie pędów do dołu ma za zadanie uformowanie głównej podstawy drzewa, na której będzie wyrastała dalsza część korony.

W drugim roku uprawy, na wiosnę, będzie można rozpocząć przycinanie pędów bocznych, które wyrosły z pędów głównych. Usuwamy te pędy, które są słabe lub uszkodzone i przycinamy te silnie rozrośnięte i zagęszczone. Jednocześnie przycinamy przewodnik na wysokość ok. 0,5 m, czyli po 4 mocnej gałęzi. Cięcie przewodnika ma na celu przygotowanie rośliny do utworzenia drugiego piętra korony. Każde kolejne piętro rośliny, tworzymy w podobny sposób co pierwsze i zawsze staramy się, żeby było mniejsze od poprzedniego. Dzięki takiej budowie korony promienie słoneczne będą docierały do nawet najniżej położonych pędów.

Sad gruszowy

Sad gruszowy


Cięcie prześwietlające


W kolejnych latach, w czasie wczesnej wiosny skupiamy się przede wszystkim na skracaniu połamanych i suchych gałęzi, zagęszczonych pędów jednorocznych oraz mniejszych gałązek, które nie biorą udziału w owocowaniu. Nie usuwajmy jednak zbyt dużej ilości krótkopędów, ponieważ sprowokujemy efekt odwrotny, czyli wytworzenie się długopędów, które nadmiernie zagęszczą roślinę.  Latem usuwa się także pędy, które rosną pionowo, do środka korony, są to tzw. wilki. Podczas wykonywania cięcia prześwietlającego nie przycinajmy dolnych, głównych gałęzi, ponieważ tworzą one podstawę korony. Można natomiast przycinać ich przyrosty, jeżeli przekroczyły długość 60 cm.
Cięcie odmładzające


Jeżeli w naszym sadzie mamy grusze stare i zaniedbane, można je jeszcze uratować i przywrócić proces owocowania. Cięcie odmładzające wykonuje się w okresie wczesno wiosennym i polega ono na skróceniu pnia przewodnika i rozluźnieniu przede wszystkim górnej i środkowej części korony. Skracamy pędy przerośnięte i usuwamy nadmiar krótkopędów, natomiast w ogóle nie naruszamy dolnej części korony. Latem usuwamy pędy, które w wyniku przycinania wyrosły pionowo ku górze (wilki). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz