Uprawa gruszy - cenne porady

Jesteś tutaj:

Uprawa gruszy - cenne porady

3,4/5 (132 ocen)

Grusza jest rodzajem drzew, należącym do rodziny różowatych. To drzewo owocowe jest uprawiane w całej Europie, zaś jego największe plantacje występują we Francji i Belgii. Niegdyś grusza była znana tylko w starożytnej Grecji, gdzie stanowiła ozdobę ogrodów i królewskich rezydencji. Obecnie istnieje kilkadziesiąt gatunków grusz i kilka tysięcy odmian uprawnych. Owoce gruszy występują w odcieniach żółci, czerwieni i zieleni, i są popularne dzięki swojemu słodkiemu, orzeźwiającemu miąższowi oraz wysokiej zawartości składników odżywczych. Zawierają witaminy A, B1, B2, B6, C i PP oraz składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, bor oraz miedź. Ze względu na składniki odżywcze gruszek, poleca się je stosować jako składnik zdrowej diety oraz jako środek w leczeniu problemów trawiennych, zaparć, nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy i osteoporozy. Jeżeli dysponujemy działką lub większym ogrodem warto zasadzić chociaż kilka drzewek gruszy, które przy dobrej pielęgnacji będą nam dawały co roku pyszne i soczyste owoce.


Wymagania klimatyczne i glebowe


Grusza nie jest drzewem zbyt prostym w uprawie, ponieważ ma dość wysokie wymagania odżywcze, klimatyczne i glebowe. Grusza jest dość wrażliwa na chłód i mroźne wiatry, dlatego wiosną warto zastosować preparaty, które przeciwdziałają przemarzaniu, np. bioregulator Asahi. Ponadto, grusza powinna stać w miejscu ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Drzewko rosnące na takim stanowisku będzie mniej narażone na przemarznięcia. Zimą gruszę warto ściółkować.

Gruszę sadzimy na glebie bogatej w składniki odżywcze, przepuszczalnej, ciepłej, wilgotnej o odczynie lekko kwaśnym (współczynnik pH 6,2-6,7). Zanim umieścimy drzewko na miejscu stałym, podłoże należy dokładnie odchwaścić i spulchnić. Można w tym celu użyć specjalne środki chwastobójcze typu Klinik Duo. Pamiętajmy, żeby zasadzać obok siebie kilka drzewek, ponieważ grusza potrzebuje do zapylenia pyłku z innej odmiany grusz, np. Klapsę zapyla się Konferencją i Komisówką, natomiast Konferencję zapyla się Bronketą Williamsa albo Komisówką. Drzewka zasadzamy w rzędzie w odstępach 2-metrowych.

Owocująca grusza

Owocująca grusza


Pielęgnacja grusz


Najtrudniejszym elementem uprawy grusz jest ich pielęgnacja. Grusze to drzewa dość kapryśne, które nieodpowiednio pielęgnowane mogą nie wydać żadnych plonów albo plonować naprzemiennie. Zaniedbane grusze są również narażone na ataki chorób i różnych szkodników, co może znacznie obniżyć plon, a w najgorszym wypadku zmarnować całą roślinę.

Podlewanie

Grusze podlewamy systematycznie, tak aby stanowisko na którym rosną było stale wilgotne. Nie przesadzajmy jednak z nawadnianiem, ponieważ przelane grusze są narażone na atak różnych chorób grzybicznych. W celu przeciwdziałania zakażeniom grzybicznym wskazane jest stosowanie w okresie wegetacyjnym preparatów grzybobójczych, takich jak Topsin albo Plyversum.

Gruszę podlewamy obficie tylko w przypadku długotrwałej suszy lub kiedy rośnie na glebach piaszczystych (takie stanowiska warto zaopatrzyć w specjalny system nawadniający).

Sad gruszowy

Sad gruszowy

Nawożenie

Drzewa owocowe, takie jak grusza wymagają kompleksowego nawożenia doglebowego i dolistnego. Właściwe dokarmianie wpływa korzystnie na teksturę liści, smak miąższu owoców i wygląd ich skórki oraz na prawidłowy rozwój całej rośliny. Grusze nawozi się tak samo jak jabłoń. Najpierw należy uregulować współczynnik pH gleby (nawożenie organiczne) oraz ilość podstawowych pierwiastków w glebie, takich jak azot (N), fosfor (P), potas (K) i magnez (Mg).  Podczas jednego sezonu drzewo gruszy powinno być zasilone 150 kg potasu, 120 kg azotu, 30 kg magnezu oraz 20 kg fosforu na hektar. Nawożenie tymi składnikami jest decydujące na etapie zawiązywania się pąków i owocowania.

Nawożenie doglebowe należy uzupełniać nawożeniem dolistym. Stosuje się je w celu dostarczeniu gruszy takich składników, jak mangan, miedź, cynk, żelazo, bor, molibden, krzem, kobalt i nikiel. Niedobór wymienionych mikroelementów i pierwiastków powoduje m.in. niedorozwój i opadanie kwiatów, deformacje liści, nekrotyczne plamy, oraz zaprzestanie procesu wiązania azotu w roślinach. Grusze są roślinami, które wymagają częstego zasilania borem. Niedokarmianie gruszy tym pierwiastkiem prowadzi do słabego owocowania i korkowacenia owoców. Nawożenie dolistne przeprowadza się podczas suchej  i słonecznej pogody (temperatura optymalna to 12º C-26º C).

Gruszki

Gruszki czytaj dalej...

Koniecznie zobacz