Grusza Faworytka, Klapsa - odmiana idealna do ogrodu

Jesteś tutaj:

Grusza Faworytka, Klapsa - odmiana idealna do ogrodu

3,3/5 (175 ocen)

Ta popularna odmiana letnia znana jest też jako ‘Klapsa’ – obie polskie wersje wywodzą się z oryginalnej nazwy ‘Clapp’s Favorite’. Grusza ‘Faworytka’ pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie została wyhodowana blisko 150 lat temu przez skrzyżowanie ‘Flamandki’ z ‘Bonkretą Williamsa’. Obecnie częściej spotyka się ją w ogrodach i sadach przydomowych niż w uprawie towarowej.


Drzewo


Przez pierwsze lata po posadzeniu ‘Faworytka’ rośnie silnie, później średnio silnie. Drzewo wykształca rozłożystą, luźną koronę w kształcie odwróconej, nieregularnej piramidy. Pędy starszych okazów są charakterystycznie powyginane, a drobniejsze gałązki zwisają. Drzewo zaczyna plonować w piątym roku po posadzeniu. Odpowiednio pielęgnowane owocuje bardzo obficie i regularnie. Kwitnie stosunkowo późno, dlatego kwiaty rzadko są uszkadzane przez przymrozki. ‘Faworytka’ doskonale sprawdza się jako zapylacz grusz letnich i sama do obfitego plonowania wymaga sąsiedztwa drzewa innej odmiany. Niestety nie zrasta się z pigwą – okazy karłowe pozyskuje się przez szczepienie pośrednie na podkładce z gruszy i dopiero później na pigwie.


Owoce


Drzewo wydaje dorodne, duże owoce o symetrycznym, szeroko jajowatym kształcie. Gładka, dość gruba skórka ma kolor zielonożółty i lekko błyszczy. Połowę powierzchni dojrzałego owocu pokrywa jasnoczerwony rumieniec. Jego miąższ w kolorze kremowobiałym jest soczysty i słodki, ma masłową, nieco ziarnistą konsystencję. Owoce wybitnie deserowe, nadają się również na przetwory, szczególnie na kompoty i susz.

Coraz większą popularność zdobywa mutant ‘Faworytki’ – odmiana ‘Starkrimson’. Jej owoce dojrzewają później i osiągają mniejsze rozmiary, a pokrywająca je skórka jest w całości intensywnie czerwona.


Pielęgnacja


‘Faworytka’ ma dość wysokie wymagania uprawowe. Najwyższe plony zbieramy z sadów prowadzonych na glebach głębokich i zasobnych w składniki pokarmowe. Oprócz nawożenia konieczne jest przerzedzanie zawiązków owocowych, w przeciwnym razie drzewo może wejść w owocowanie przemienne. Pod koniec czerwca usuwamy nadmiar zawiązków, zostawiając najwyżej po dwa na każdym krótkopędzie, tak by odległości między parami owoców wynosiły ok. 15 cm.

Grusza Faworytka - czerwona

Grusza Faworytka - czerwona


Zbiór i przechowanie


Owoce zrywamy od trzeciej dekady sierpnia. W temperaturze pokojowej gruszki bardzo szybko stają się przejrzałe, dlatego zaleca się zbiór na ok. 2 tygodnie przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej. Takie owoce dobrze znoszą transport, a w temperaturze -1°C można przetrzymać je do 10 tygodni.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz