Grusza Komisówka - uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Grusza Komisówka - uprawa i charakterystyka odmiany

3,4/5 (195 ocen)

Grusza Komisówka to stara francuska odmiana, która zyskała ogromną popularność w krajach Europy Zachodniej, gdzie jej uprawa rozpowszechniła się w drugiej połowie XIX w. W Polsce nie odniosła dużego sukcesu, choć na podkładkach z pigwy można ją z powodzeniem sadzić w ogrodach działkowych. Z pewnością warto, ponieważ nadal jest to jedna z najsmaczniejszych zimowych odmian deserowych.


Drzewo


Cechami charakterystycznymi tej gruszy są bardzo silny wzrost oraz wzniesiona korona o długich, grubych konarach. ‘Komisówka’ tworzy niewiele rozgałęzień drugiego rzędu, dlatego wymaga regularnego cięcia. Należy szczepić ją wyłącznie na karłowej podkładce z pigwy, ponieważ na silnie rosnącej dzikiej gruszy wchodzi w owocowanie dopiero w 10. roku życia, wydaje skąpe plony i osiąga znaczne rozmiary. Drzewka karłowe rodzą pierwsze owoce już w czwartym sezonie po posadzeniu i plonują zdecydowanie obficiej. Grusza kwitnie późno, a jej kwiaty są wrażliwe na późnowiosenne przymrozki. W roli zapylaczy dla ‘Komisówki’ poleca się ‘Konferencję’, ‘Faworytkę’ i ‘Bonkretę Williamsa’.


Owoce


Odmiana ta rodzi owoce duże, a szczepiona na podkładce z pigwy nawet bardzo duże, o masie sięgającej 450 g. Mają one szeroko jajowaty kształt, zaś ich gładka, zielonożółta skórka nabiera z czasem delikatnego połysku. Od nasłonecznionej strony owocu występuje delikatny, rozmyty, pomarańczowy rumieniec. Rdzawobrązowe przetchlinki są wyraźnie widoczne. Gruszki ‘Komisówki’ cechują się wyjątkowymi walorami smakowymi, które zawdzięczają wykwintnemu, winnosłodkiemu aromatowi miąższu. Jest on niezwykle soczysty, ma masłową konsystencję i białokremowy kolor.


Wymagania


Uprawa ‘Komisówki’ udaje się najlepiej na stanowiskach zacisznych i wzniesionych. Wymagania siedliskowe tej odmiany są dość wysokie – gleba pod sadzenie gruszy powinna być ciepła, głęboka i zasobna w składniki odżywcze. Nie wolno również zaniedbywać regularnego cięcia, ponieważ jego brak osłabia plonowanie.

Gruszki odmiany komisówka

Gruszki odmiany komisówka


Zbiór i przechowanie


W pierwszej połowie października rozpoczyna się zbiór owoców. Dojrzałość konsumpcyjną gruszki osiągają dopiero w listopadzie. Niezerwane odpowiednio wcześnie opadają same, a ponieważ są delikatne, ewentualne uszkodzenia zwiększają ich podatność na choroby przechowalnicze. Owoce dojrzałe źle znoszą transport. W chłodni możne przechowywać je do stycznia, w warunkach domowych natomiast znacznie krócej. Najlepiej do tego celu nadaje się chłodna piwnica, w której panuje temperatura z zakresu 2-4°C i wilgotność na poziomie 60% lub wyższa.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz