Grusza Konferencja - niezawodna odmiana. Opis, uprawa i owoce

Jesteś tutaj:

Grusza Konferencja - niezawodna odmiana. Opis, uprawa i owoce

3,3/5 (395 ocen)

Grusza Konferencja to jedna ze starszych odmian, niezmienne uznawana za niezawodną. Wywodzi się z Anglii, gdzie została znaleziona jako siewka, powstała w wyniku wolnego zapylenia odmiany Leon Leclerc de Naval. W Zachodniej Europie rozpowszechniła się pod koniec XIX w., ale do Polski sprowadzono ją znacznie później. Szybko stała się jedną z najwyżej cenionych odmian jesiennych, polecanych do uprawy amatorskiej i produkcji towarowej.


Drzewo


W pierwszych latach życia grusza rośnie silnie, wykształcając koronę w formie szerokiego stożka. Pędy pierwszego rzędu wybijają pod kątem ostrym, dlatego te, z których mają powstać konary, należy przyginać za pomocą spinaczy do kątów rozwartych. Rozgałęzienia drugiego rzędu rosną z kolei niemal poziomo, a cienkie gałązki, pokryte licznymi krótkopędami, zwisają ku ziemi.

‘Konferencja’ jest bardzo plenna. Rozpoczyna owocowanie już w drugim roku po posadzeniu, ale wykazuje tendencję do przemiennego plonowania. Dużą zaletą tej odmiany jest zdolność do zawiązywania owoców bez zapylenia, dzięki czemu zła pogoda w czasie kwitnienia nie stanowi zagrożenia dla plonu.


Owoce


Drzewa tej odmiany wydają dość duże owoce (do 100 mm długości) o symetrycznych kształtach, niekiedy walcowate. Ich gładkie skórki są pozbawione połysku. W miarę dojrzewania soczyście zielony kolor gruszek zmienia się na żółty, a brązowozłotawe ordzawienie sięga połowy owocu. Kremowy miąższ jest aromatyczny, słodki i soczysty. Gruszki nadają się raczej do bezpośredniego spożycia niż na przetwory.

Grusza Konferencja

Grusza Konferencja


Warunki uprawy


Wymagania glebowe ‘Konferencji’ nie są wygórowane, jej uprawa nie udaje się jednak na podłożach lekkich ani bardzo ciężkich i zlewnych. Odmiana ta bardzo dobrze zrasta się z pigwą, dlatego można szczepić ją na podkładce karłowej ‘S1’. Szczep taki wykształca małą koronę i przynosi obfite plony dorodnych gruszek, do właściwego wzrostu i owocowania wymaga jednak ciepłych, żyznych, wilgotnych i dobrze uprawionych gleb. Pamiętajmy, że wszystkie drzewka szczepione na podkładkach karłowych należy sadzić przy wysokich palikach (2-2,5 m nad ziemią).

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz