Najlepsze odmiany gruszy letnich, jesiennych i zimowych

Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany gruszy letnich, jesiennych i zimowych

3,3/5 (1195 ocen)

Grusza to jedno z najważniejszych, tuż po jabłoni, drzew sadowniczych. Od czasów jej udomowienia (jeszcze w czasach starożytnych) wyhodowano kilka tysięcy odmian uprawnych grusz. W przeciwieństwie do swojej krewniaczki pigwy (często stosowanej jako podkładka dla odmian szlachetnych), większość odmian gruszy jest obcopylna, dlatego należy sadzić w pobliżu siebie ściśle określone odmiany. Znacząco wpływa to na wielkość uzyskiwanych plonów. Najlepszymi zapylaczami są odmiany ‘Komisówka’, ‘Bera Hardy’ i ‘Konferencja’.

Owocujące drzewa często obsypane są znaczną liczbą owoców, dlatego jeśli chcemy uzyskać plon odpowiedniej jakości wato przerzedzać zawiązki. Zabieg ten wykonujemy pod koniec czerwca, kiedy owoce osiągną wielkość orzecha włoskiego. Zbędne owoce przecinamy na pół.

Formowanie odpowiedniego pokroju drzewa trwa zwykle od trzech do pięciu lat. Należy zadbać, aby wysokość drzewa nie przekraczała trzech metrów, kiedy osiągnie taki rozmiar usuwamy jego przewodnik. Utrzymanie sadzonki w ryzach znacznie ułatwi późniejszy zbiór owoców.

Ze względu na porę dojrzewania odmiany gruszy dzielimy na letnie (wczesne), jesienne (średnio wczesne) oraz zimowe (późne). Do przechowywania nadają się owoce odmian należących do ostatniej grupy. Odmiany letnie dojrzewają w sierpniu i wrześniu, odmiany jesienne średnio w II połowie września i w październiku, natomiast odmiany zimowe w październiku i listopadzie.

Odmiany letnie


Faworytka’ (‘Klapsa’) – amerykańska, jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych odmian gruszy. Dojrzewa w drugiej połowie sierpnia. Owoce maja kolor zielonkawy z pięknym, czerwonym, intensywnym rumieńcem. Skórka owoców gruba, lekko błyszcząca. Miąższ drobnoziarnisty, kremowobiały, soczysty, słodki i aromatyczny. Odmiana typowo deserowa, nie nadaje się do transportu i do bardzo krótkiego przechowywania (do dwóch tygodni). Drzewa średniosilnie rosnące i stosunkowo późno wchodzące w okres owocowania. Wytrzymałe na mróz, lecz podatne na parcha. Zapylana jest przez ‘Konferencję’, ‘Bonkretę Williamsa’ i ‘Komisówkę’.

'Isolda' – czeska odmiana typu letniego, jedna z najwcześniej dojrzewających. Drzewa o umiarkowanie silnym wzroście. Owoce zielone, po dojrzeniu żółte z lekko pomarańczowym, niewielkim rumieńcem. Miąższ słodko - kwaśny, soczysty, kremowobiały. Odmiana amatorska, owocująca wcześnie lecz często co drugi rok. Jest średnio odporna na parcha i wrażliwa na zarazę ogniową. Owoce dojrzewają od początku sierpnia. Nadają się tylko do krótkiego przechowywania.

'Radana' – to kolejna czeska odmiana, stosunkowo nowa, wcześnie dojrzewająca. Wytwarza średniej wielkości owoce o zielonożółtej skórce z czerwonym, dużym rumieńcem. Miąższ koloru żółtego, kruchy, soczysty, słodko – kwaśny. Wcześnie zaczyna owocować i robi to corocznie i bardzo obficie. Owoce typu deserowego. Umiarkowanie odporna na parcha gruszy, średnio wrażliwa na mróz. Dojrzewa około tygodnia wcześniej od ‘Faworytki’, dojrzałe owoce spadają na ziemie.

‘Red Faworytka – amerykański sport ‘Faworytki’ o ciemniejszych, ciemnoczerwonych owocach pokrytych fioletowym nalotem. Owocuje corocznie, dość obficie. Dojrzewa od połowy sierpnia. Owoce są średniej wielkości lub duże, z grubą skórką i białym masłowym miąższem.

Owoce gruszy

Owoce gruszy

Odmiany jesienne


‘Bera Hardy’ – francuska odmiana deserowa otrzymana już w 1820 roku. Silnie rosnące drzewo wytwarzające owoce owalnego kształtu. Ich skórka jest żółtozielona ze złotym ordzewieniem. Miąższ białokremowy, soczysty o winnym posmaku. Odporna na mróz i mało podatna na parcha gruszy. Późno rozpoczyna owocowanie i plonuje obficie naprzemiennie. Owoce dojrzewają w połowie września. Sadzona stosunkowo rzadko, jednak jest bardzo dobrym zapylaczem dla wielu odmian, np. dla ‘Bonkrety Williamsa’, ‘Komisówki’, ‘Trumfu Packhama’.

'Bojniczanka' – średnio silnie rosnąca odmiana deserowa, wydająca duże owoce o żółtozielonej błyszczącej skórce. Miąższ tej odmiany jest biało kremowy, soczysty o słodko-kwaśnym smaku. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, dlatego może być sadzona w północnej części kraju. Średnio podatna na parcha gruszy. Zaczyna wcześnie owocować, plonuje corocznie i bardzo obficie. Zbiory owoców od drugiej połowy września.

Bonkreta Williamsa – odmiana odporna na parcha, silnie rosnąca w pierwszych latach uprawy. Wydaje jasnożółte owoce z niewielkim rumieńcem i cienką skórką. Miąższ bardzo soczysty. Owoce tej odmiany można krótko przechowywać. Dojrzewają na przełomie sierpnia i września. ‘Bonkreta Williamsa’ jest zapylana przez ‘Komisówkę’, ‘Faworytkę’ oraz ‘Berę Hardy’.
‘Carola’ – szwedzka odmiana deserowa plonująca dużymi i bardzo dużymi owocami o zielonej skórce z czerwonawym, lekko brązowym rumieńcem. Miąższ żółtobiały, słodko-kwaśny. Owocuje corocznie i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Bardzo odporna na mróz lecz podatna na zarazę ogniową. Owoce dojrzewają od połowy września

‘Concorde’ – angielska odmiana deserowa będąca krzyżówką ‘Konferencji’ i ‘ Komisówki’, umiarkowanie silnie rosnąca. Owoce o skórce koloru żółtozielonego, gładkiej z pomarańczowym rumieńcem i miąższu żółtawym, soczystym i kruchym. Wcześnie rozpoczyna owocowanie i wydaje obfity, coroczny plon. Jest dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian. Drzewo odporna na uszkodzenia mrozowe i średnio odporna na parcha gruszy. Owoce rozpoczynają dojrzewanie pod koniec września nadają się do przechowywania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz