Najlepsze odmiany gruszy letnich, jesiennych i zimowych

Jesteś tutaj:

Najlepsze odmiany gruszy letnich, jesiennych i zimowych

3,3/5 (1194 ocen)

Odmiany zimowe


‘General Leclerc’ – wytwarza bardzo duże owoce z gładka skórką w kolorze zielonożółtym z pomarańczowym, lekkim rumieńcem. Owoce posiadają charakterystyczne, rozległe ordzewienie. Miąższ soczysty. Odmiana do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Zbiór owoców w pierwszej połowie października. Drzewa o silnym wzroście wcześnie wchodzące w okres owocowania i owocujące corocznie i obficie. Średnio wrażliwe na parcha gruszy. Odmianę zapylają ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Komisówka’ i ‘Konferencja

Komisówka – starofrancuska, deserowa odmiana, wytwarza duże owoce o lekko falowanej powierzchni i gładkiej skórce koloru zielonożółtego z niewielkim pomarańczowym rumieńcem. Miąższ bardzo smaczny, drobnoziarnisty, kremowobiały, aromatyczny z winnym, słodkim posmakiem. Owoce dojrzewają na początku października i można je przechowywać do grudnia. Drzewa rośną silnie, są średnio wytrzymałe na uszkodzenia mrozowe i mało wrażliwe na parcha gruszy. Późno rozpoczyna okres owocowania i daje średnio obfite plony, ale regularne. Nie nadaje się do zapylania dla innych odmian, a sama jest zapylana przez ‘Faworytkę’, ‘Konferencję’, ‘Bonkretę Williamsa’ i ‘Berę Hardy’.

‘Paryżanka’ – stara, francuska odmiana wydająca duże owoce o szorstkiej, zielonej skórce. Miąższ owoców masłowy, biały z winnym posmakiem. Dojrzewa w drugiej połowie października, dobra na przetwory. Drzewa tej odmiany wcześnie wchodzą w okres owocowania, dając każdego roku obfite plony. Mało podatne na parcha gruszy i wrażliwe na niskie temperatury. Zapylana głównie przez odmianę ‘Faworytka’.

 ‘Triumf Packhama’ – odmiana o dużych, zielonożółtych owocach o soczystym, drobnoziarnistym miąższu dojrzewających na przełomie września i października. Drzewa corocznie owocujące, wrażliwe na parcha gruszy, dające umiarkowanie obfity plon. Wcześnie wchodzą w okres owocowania. Zapylana przez ‘Berę Hardy’, ‘Paryżankę’, ‘Bonkretę Williamsa’.


Bibliografia:


Atlas roślin sadowniczych, wydawnictwo „działkowiec”
Grusze D. Kruszyńska , wydawnictwo „działkowiec”, seria Owocowy ogród
Kolorowe gruszki G. Hodun [w:] Działkowiec 07/2006
Uprawa i odmiany gruszy G. Łysiak, Hortpress, Warszawa 2006
Tradycyjne sady przydomowe, praca zbiorowa, ZPKCHiN 2008
Encyklopedia działkowca A. Sarwa, Książka i Wiedza, Warszawa 2005
Ogród naturalnie i tradycyjnie Rider’s Digest, Warszawa 2010

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz