Świdośliwa - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Świdośliwa - odmiany, uprawa, cięcie i rozmnażanie

3,4/5 (679 ocen)

Jeśli poszukujemy do ogrodu krzewów, które łączyły by w sobie walory ozdobne z użytkowymi, powinniśmy pomyśleć o uprawie świdośliwy (Amelanchier), której atrakcyjne, białe kwiaty przekształcają się w bardzo smaczne i wartościowe owoce (przypominające owoce borówki amerykańskiej), a zielone, duże liście, pod koniec sezonu przebarwiają się na kolory pomarańczowe, fioletowe, żółte lub czerwone.


Odmiany


Istnieje wiele gatunków świdośliw, będących zwykle wysokimi krzewami lub niewielkimi drzewami (od. 0,5 do 15 m. wys.), jednak ze względu na dużą zmienność osobniczą i sporą ilość mieszańców, poszczególne rośliny nie zawsze daje się łatwo zakwalifikować do danego gatunku, dlatego w ogrodach uprawia się głównie ich odmiany np.: „Cumulus” (niewielkie drzewko o wysmukłej koronie, posiadające duże, zielone z wierzchu i żółtawe od spodu liście, zakwitające wiosną, przed rozwojem liści i wydające na duże, smaczne owoce), „Prince William” (odmiana o krzaczastym pokroju, mająca tendencję do wytwarzania odrostów korzeniowych, dająca duże, okrągłe, słodkie owoce), „Princess Diana” (odmiana o dużych walorach ozdobnych, pokrój krzewiasty, liście szerokie, jajowate, ciemnozielone, przebarwiające się jesienią na intensywny, czerwony kolor, kwiaty w fazie pąka kremowe, po rozwinięciu białe, lekko pachnące, liczne, owoce średniej wielkości, smaczne), „Autumn Brilliance” (odmiana o liściach pięknie przebarwiających się jesienią, białych kwiatach ukazujących się w marcu i smacznych, fioletowo-boradowych owocach, odporna na mróz oraz choroby i szkodniki), „Altaglow” (odmiana o białych owocach), świdośliwy olcholistne: „Smoky” (wysoki krzew ok. 4 m., o niemal okrągłych liściach, przypominających liście olchy, rodzący niebiesko-granatowe, duże, słodkie owoce, plenny, owocujący przemiennie, wytwarzający liczne odrosty), „Obelisk” (krzew lub niewielkie drzewko o kolumnowym pokroju, ok. 3-5 m. wys., posiadające białe kwiaty i fioletowe owoce, liście jesienią przebarwiają się na żółto).

Świdośliwa - owoce

Świdośliwa - owoce


Wymagania uprawowe


Świdośliwy nie są roślinami szczególnie wymagającymi i dobrze rosną na większości typowych gleb ogrodowych, choć najlepiej owocują na podłożach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i posiadających obojętny odczyn pH. Nie lubią natomiast gleb mokrych, ciężkich i zbitych ani suchych i piaszczystych. Z reguły dobrze znoszą niskie temperatury, ale ponieważ wcześnie rozpoczynają wegetację (kwitną już w IV), ich pąki kwiatowe mogą zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki. Świdośliwa najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. Krzewy dość wcześnie wchodzą w okres owocowania (pierwsze owoce po 2-4 latach uprawy).

Kwitnąca świdośliwa

Kwitnąca świdośliwa


Cięcie


Podejmując się uprawy krzewu musimy pamiętać, że owocuje on na pędach jednorocznych oraz starszych, dlatego cięcie należy przeprowadzać w tym wypadku bardzo ostrożnie. Wprawdzie roślina regeneruje się po takim zabiegu zupełnie dobrze, jednak w danym sezonie będzie miała znacznie mniej owoców. Pierwsze cięcie przeprowadzamy zaraz po posadzeniu krzewów (dzięki temu lepiej się rozkrzewią), natomiast później ograniczamy się jedynie do wiosennego cięcia sanitarnego, polegającego na usunięciu pędów chorych, przemarzniętych, krzyżujących się lub uszkodzonych. Co 6-8 lat warto też przeprowadzić cięcie odmładzające (wycinamy pędy najstarsze, bardzo słabe, chore, krzyżujące się oraz nadmiernie zagęszczające krzew od środka), które pozwoli w przyszłości zwiększyć plenność krzewu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz