Śliwa węgierka - uprawa, odmiany, cięcie i choroby

Jesteś tutaj:

Śliwa węgierka - uprawa, odmiany, cięcie i choroby

3,4/5 (505 ocen)

Węgierka to typ uprawnej odmiany śliwy. Pozyskiwane z niej owoce są doskonałe na przetwory i smaczne zarówno na surowo, jak i po ususzeniu. Śliwa węgierka nie należy do drzew trudnych w pielęgnacji – każdy sadownik, który spełni jej podstawowe wymagania uprawowe, będzie cieszył się obfitym plonem.


Opis


Wysokość dorosłej węgierki zależy od podkładki, na której została zaszczepiona. W polskich warunkach śliwy najczęściej szczepi się na ałyczy lub ‘Węgierce Wangheima’. Ze szczepów drugiego rodzaju uzyskuje się półkarłowe drzewka, rosnące o 75% słabiej niż śliwy szczepione na ałyczy. Okazy półkarłowe plonują obficiej, a ich owoce wcześniej osiągają dojrzałość.

Większość odmian węgierek rozpoczyna plonowanie między 2. a 4. rokiem życia. Śliwy owocują na pędach dwuletnich oraz długopędach, na których występują pąki grupowe – po 2-3 w jednym miejscu. Kwitnienie ma miejsce na przełomie kwietnia i maja. Owoce węgierek są owalne, wydłużone i mniejsze niż renklody. Mają skórki różowofioletowe do granatowych i zielonkawo-złoty, słodko-kwaśny miąższ, który łatwo oddzielić od pestki. Dojrzewają od drugiej połowy lipca do pierwszej dekady października. Ze względu na zwartą konsystencję miąższu i dość grubą skórkę doskonale nadają się do  gotowania i pieczenia.


Popularne odmiany


1. Dojrzewające od połowy lipca do pierwszej połowy sierpnia

 • ‘Cacanska Lepotica’, obcopylna
 • ‘Cacanska Rana’, samopylna
 • ‘Katinka’, samopylna
 • ‘Węgierka Wczesna’, samopylna

 

2. Dojrzewające od drugiej połowy sierpnia do pierwszej połowy września

 • ‘Bluefre’, samopylna
 • ‘Cacanska Najbolja’, obcopylna
 • ‘Hanita’, samopylna
 • ‘Valjevka’, samopylna
 • ‘Valor’, obcopylna
 • ‘Węgierka Dąbrowicka’, obcopylna
 • ‘Węgierka Łowicka’, samopylna

 

3. Dojrzewające w drugiej połowie września i na początku października

 • ‘Empress’, obcopylna
 • ‘Oneida’, samopylna
 • ‘Węgierka Włoska’, częściowo samopylna
 • ‘Węgierka Zwykła’, samopylna (polecane typy odporne na szarkę: ‘Promis’, ‘Tolar’, ‘Nectavit’)

Śliwa węgierka


Wymagania


Wymagania glebowe śliwy węgierki różnią się w zależności od podkładki. Na glebach piaszczysto-gliniastych uprawia się okazy szczepione na ałyczy. ‘Węgierka Wangheima’ wymaga natomiast żyznych gleb, przynajmniej III klasy. Najbogatsze plony wydają drzewa rosnące na przewiewnych, ciepłych podłożach o dużej pojemności wodnej i pH wynoszącym 5,5-6,5. Do uprawy śliw dobrze nadają się czarnoziemy, niezbyt ciężkie mady i rędziny. Dodatkowe nawadnianie nie jest konieczne na obszarach o rocznych opadach wynoszących minimum 600 mm, przy czym woda gruntowa nie powinna podchodzić wyżej niż na 1 m. Śliwy węgierki znoszą mrozy do -25°C.


Sadzenie


Przed zakupem drzewek zaleca się rozrzucenie na ich przyszłym stanowisku kompostu, który następnie należy przekopać. Kompost poprawia strukturę gleby zarówno ciężkiej, jak i zbyt lekkiej. Dobrym sposobem na przygotowanie podłoża pod śliwę jest też wysianie nawozu zielonego, np. facelii. Zanim rośliny zakwitną, należy je rozdrobnić i przekopać, a następnie rozrzucić na stanowisku nawóz azotowy i po raz drugi wysiać facelię. Po ponownym przekopaniu uzyskamy pulchną i zasobną w składniki pokarmowe glebę.

Śliwy węgierki najlepiej sadzić jesienią, ponieważ okazy wysadzone do gruntu wiosną wymagają obfitego podlewania. Dół pod sadzenie drzewka powinien mieć średnicę ok. 40 cm i głębokość 30 cm. Pamiętajmy, że miejsce szczepienia musi znaleźć się ponad powierzchnią podłoża. Przed umieszczeniem sadzonki w gruncie warto przyciąć jej korzenie i zamoczyć je w wodzie. Jeśli sadzimy kilka okazów, zadbajmy, by rozstawa między nimi wynosiła 2-3 x 4 m. Po zasypaniu dołka należy obficie podlać śliwy i usypać wokół nich kopczyki. Przed nastaniem mrozów warto otulić je słomą.


Nawożenie i podlewanie


Pierwszej wiosny po posadzeniu zasilamy śliwy saletrą amonową, którą wysiewamy w dawce 30 g na jedno drzewko. W drugiej połowie czerwca wykładamy drugą dawkę nawozu lub ściółkujemy węgierki korą, trocinami bądź obornikiem. Zaletą wilgotnego obornika jest fakt, że pomaga on ograniczyć parowanie wody. Aby nie dopuścić do ulatniania się azotu, przysypujemy nawóz warstwą ziemi.

Młode węgierki wymagają regularnego podlewania, natomiast drzewka, które weszły w owocowanie, warto nawadniać w okresie wzrostu zawiązków owocowych i podczas suszy.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz